fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport drogowy

W tym roku będzie więcej nowych dróg

Fotorzepa, Maciej Kaczanowski
W poniedziałek drogowcy włączyli do ruchu kluczowy fragment budowanej obwodnicy Nysy.

Ponad 7-kilometrowy odcinek w ciągu drogi krajowej nr 46 pomiędzy Górką Hanuszowską a Goświnowicami pierwotnie miał być gotowy w październiku. Jednak ze względu na rozpoczynające się w wakacje remonty dróg w Nysie, na obwodnicy przyspieszono prace. Nowa trasa pozwoli ominąć centrum miasta pojazdom jadącym od strony Opola w kierunku Kłodzka i z powrotem.

W tym roku w całym kraju zostanie włączonych do ruchu prawie 400 km nowych szybkich dróg. To ponad trzy razy tyle co w 2016 r. (124 km). Najbardziej wydłuży się droga ekspresowa S7, ale otwarte będą także nowe odcinki tras S3 i S5. W sumie do wydania na budowę dróg w tym roku jest ponad 21 mld złotych. Drogowe przyspieszenie będzie jeszcze bardziej widoczne w latach 2018–2019, gdy zaczną się domykać całe szlaki komunikacyjne.

Szczególnie ważne i oczekiwane przez firmy budowlane ma być przyspieszenie w przetargach – od ich uruchomienia do rozpoczęcia robót zwykle potrzeba bowiem przeszło dwóch lat. W ubiegłym tygodniu uruchomione zostało postępowanie na wybór wykonawców fragmentu drogi ekspresowej S3 pomiędzy Bolkowem a granicą z Czechami. Inwestycja, której los był przez długi czas niepewny ze względu na wysokie koszty, pozwoli dokończyć kluczową trasę szybkiego ruchu na kierunku północ-południe po zachodniej stronie Polski.

Branża budowlana oczekuje także na uruchomienie przetargu na budowę fragmentu autostrady A1 pomiędzy Tuszynem a Częstochową. Prawdopodobnie nastąpi to jeszcze przed końcem czerwca, choć termin rozpoczęcia postępowania był już wielokrotnie przesuwany.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA