fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport drogowy

Cyfrowy Operator nabiera kształtów

Adobe Stock
Projekt, pilotowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, a realizowany przez warszawską giełdę, zyskał kolejnych sojuszników.

Kolejny krok w kierunku powołania Polskiego Cyfrowego Operatora Logistycznego (PCOL), platformy, która ma łączyć w czasie rzeczywistym firmy, które poszukują usług transportowych, logistycznych i spedycyjnych, z firmami, które takie usługi świadczą. W środę GPW, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Krajowa Administracja Skarbowa podpisały list intencyjny w tej sprawie.

– Gospodarka wymaga dzisiaj impulsu do szybkiego rozwoju i nowej nadziei na przyszłość. Spółki Skarbu Państwa, jako największe podmioty na rynku, staną się kołem zamachowym wzrostu gospodarczego. Chcemy powrócić na ścieżkę szybkiego wzrostu i spółki SP będą w tym odgrywały ważną rolę. Ministerstwo Aktywów Państwowych postawiło przed spółkami cel współpracy na różnych płaszczyznach i stworzenie platformy jest wyrazem tej współpracy. Wymiana informacji między podmiotami działającymi na rynku to niezbędny element do tego, aby gospodarka dobrze funkcjonowała – mówił Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. – PCOL to także odpowiedź na działania podmiotów zagranicznych, które chciały wprowadzać na rynek polski takie rozwiązania. GPW, która podjęła się budowy platformy, te działania ubiegła. Od idei przechodzimy do konkretów – podkreślał Sasin.

Projekt PCOL co prawda pilotuje Ministerstwo Aktywów Państwowych, ale to GPW jako koordynator będzie realizowała transakcje (zlecenia transportu) oraz rozliczenia za nie. GPW ma także utworzyć lub dokapitalizować spółkę, która będzie odpowiedzialna za realizację tej inicjatywy. Giełda zakłada, że wydatki z tego tytułu w tym roku mogą wynieść maksymalnie 18,7 mln zł.

– Nasze rozwiązanie ma być przejrzyste i demokratyczne. Będzie to też platforma do współpracy administracji i biznesu. Tworzymy platformę, która ma olbrzymie uzasadnienie ekonomiczne, z usługami komercyjnymi i administracji państwowej, a dodatkowo chronimy naszą planetę – podkreślał Marek Dietl, prezes GPW.

Dzięki współpracy z Krajową Administracją Skarbową Polski Cyfrowy Operator Logistyczny zostanie przygotowany do przeprowadzenia pilotażu e-CMR i e-listu przewozowego oraz będzie uwzględniać przygotowywane założenia do wdrożenia e-faktury. Działania te mają pomóc m.in. w uszczelnieniu systemu podatkowego.

Z kolei współpraca z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, zarządzającym Bazą Danych Odpadowych, przewiduje, że dane przekazywane z PCOL będą mogły być wykorzystane do uszczelniania systemu kontroli transportu i transgranicznego przemieszania odpadów.

Polski Cyfrowy Operator Logistyczny ma objąć transport kołowy, kolejowy i lotniczy. Utworzenie PCOL planowane jest w I połowie przyszłego roku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA