fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Pakistański wywiad doprowadził CIA do Bin Ladena

AFP
Pakistańska agencja wywiadowcza dała Stanom Zjednoczonym wskazówki, które pomogły im znaleźć i zabić przywódcę Al-Kaidy Osamę bin Ladena - powiedział premier Imran Khan.

Do tej pory Pakistan oficjalnie zaprzeczał, że posiadał jakąkolwiek wiedzę na temat bin Ladena, zanim został zastrzelony w nocnym nalocie sił specjalnych USA 2 maja 2011 roku.

Premier Pakistanu Imran Khan przy okazji swojej oficjalnej wizyty w Waszyngtonie udzielił wywiadu stacji Fox News. Zapytany został, czy jego kraj wypuści z więzienia lekarza, który miał pomóc Stanom Zjednoczonym w namierzeniu bin Ladena.

- Shakeel Afridi w Pakistanie jest uważany za szpiega - powiedział Khan. - W Pakistanie zawsze czuliśmy, że jesteśmy sojusznikami USA i jeśli otrzymaliśmy informacje o Osamie bin Ladenie, powinniśmy byli go zlikwidować - dodał.

Premier Pakistanu dodał, że to agencja ISI przekazała informacje, które pozwoliły zabić bin Ladena. - Jeśli zapytacie CIA, to ISI podała lokalizacje poprzez połączenie telefoniczne - powiedział.

Choć Pakistan oficjalnie zaprzecza, że bin Laden mieszkał w ich kraju, Asad Durrani, były szpieg, powiedział w 2015 roku, że wywiad prawdopodobnie wiedział, gdzie się ukrywa i miał nadzieję wykorzystać go jako kartę przetargową, zanim został zabity.

Organizator ataków z 11 września został znaleziony po 10 latach poszukiwań. Bin Laden mieszkał w Abbottabadzie, mieście na północ od Islamabadu.

Bin Laden miał przybyć do Pakistanu w 2002 roku, po inwazji USA na Afganistan. Osiedlił się Abbottabadzie w 2005 roku.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA