fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Więzień z Guantanamo pozywa Litwę za więzienia CIA

123RF
Podejrzany o terroryzm obywatel Arabii Saudyjskiej, przetrzymywany obecnie w Guantanamo, wypełnił pozew przeciwko Litwie oskarżając władze tego kraju o to, że w tajnym więzieniu CIA, na którego istnienie się zgadzały, był poddawany torturom - informuje AFP.

50-letni Mustafa al-Hawsawi napisał petycję w tej sprawie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który w ubiegłym roku uznał, że Litwa była zamieszana w program tajnych więzień CIA i nakazał Wilnu wypłacić rekompensatę jednemu z przetrzymywanych w tajnym więzieniu CIA podejrzanych o terroryzm.

Teraz petycja al-Hawsawiego została przekazana władzom w Wilnie. Litewska wiceminister sprawiedliwości, Irma Gudziunaite poinformowała, że Litwa ma czas do 22 marca, by zająć stanowisko w tej sprawie.

Trybunał w Strasburgu orzekł w ubiegłym roku, że na Litwie w latach 2005-2006 znajdowało się tajne więzienie CIA. Trybunał nakazał też wypłatę przez Litwę 100 tys. euro odszkodowania Abu Zubaydahowi, jednemu z podejrzanych przetrzymywanych w tym więzieniu.

Przedstawiciele władz Litwy zaprzeczali, jakoby na terytorium tego kraju znajdowały się więzienia CIA i twierdzili, że obiekt, o którym mowa był "centrum wsparcia wywiadu".

Trybunał w Strasburgu ustalił również, że podobne więzienia znajdowały się także w Polsce i Rumunii.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA