fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Media: Porwany libijski samolot wylądował na Malcie; 118 osób na pokładzie

Wikimedia Commons/ lic. Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)
Porwany przez dwie osoby samolot libijskich linii lotniczych Afriqiyah Airways wylądował na Malcie - podała agencja Reutera, powołując się na maltańskie media. Przed 16 premier Malty poinformował, że porywacze poddali się, a wszyscy pasażerowie i członkowie załogi są bezpieczni.

Wcześniej informowano, że na pokładzie jest 111 pasażerów i że maszynę uprowadziło dwóch mężczyzn.

Samolot linii Afriqiyah Airways odbywał lot wewnątrzkrajowy - relacjonują media na wyspie. Leciał z Sebhy to Tripolisu. Na pokładzie leciało 118 osób - 111 pasażerów i siedmioro członków załogi.

Premier Malty Joseph Muscat napisał na Twitterze, że pasażerowie to 82 mężczyzn, 28 kobiet i jedno dziecko.

Portal timesofmalta.com podał, że jeden z porywaczy, który znajduje się na pokładzie, twierdzi, że jest w posiadaniu granatu. Mężczyzna mówi, że jest zwolennikiem Muammara Kadafiego (zabitego w 2011 roku).

Porywacz powiedział, że jest gotów zezwolić wszystkim 111 pasażerom na opuszczenie samolotu, jeśli jego żądania zostaną spełnione. Wciąż jednak nie wiadomo, co to za żądania.

Nie ma też jasności co do liczby porywaczy. Państwowa telewizja maltańska informuje, że jest ich dwóch i grożą wysadzeniem samolotu.

Agencja Reutera informuje, że wojsko zajęło pozycje w odległości kilkuset metrów od samolotu.

Loty z Malty są przekierowywane lub odwołane.

- Libijski samolot porwali i zmusili do lądowania na Malcie dwaj mężczyźni w wieku dwudziestu kilku lat z grupy etnicznej Tebu na południu Libii - twierdzi libijski deputowany Hadi al-Saghir, który rozmawiał przez telefon z kolegą na pokładzie tej maszyny. Cytowany przez Reutera libijski deputowany powiedział, że porywacze żądają utworzenia "prokadafijskiej partii". Maltańska telewizja pokazała jednego z porywaczy, który stał w drzwiach samolotu z dawną flagą libijską, z czasów Kadafiego.

Źródło: PAP/ timesofmalta.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA