fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Jak muzycy straszyli ludzi

materiały prasowe
Lata 80. ubiegłego wieku wytworzyły zróżnicowany świat muzycznych kultur. Gothic, industrial czy black metal miały wpływ na modę, światopogląd, życie.

Gothic, industrial i black metal to były trzy style muzyczne, które znalazły rzesze miłośników nie potrafiących się odnaleźć w głównym, grzecznym nurcie trendów. 

– Gdyby określać je kolorem, były zimne. W odcieniach szarości i czerni, ale z jaskrawymi plamkami – wspomina jeden z muzyków tamte czasy. – Z jednej strony wszyscy żyli w strachu przed bombą jądrową i wojną, a z drugiej w atmosferze karnawału.

Zespoły głosiły apokalipsę i przewidywały scenariusze możliwej wojny nuklearnej. „Słońce jest wysoko, gdy ciebie wieszają…” – głosiła jedna z kultowych piosenek. Ale inne teksty też bywały krwawe i pełne okrucieństwa, bo, jak przypominają muzycy, piękno ma zawsze swoją ciemną stronę, a świat podziemi jest potrzebny, by przez podróż do niego odnaleźć głębię duszy. Nie powinny zatem istnieć tylko lekkie i radosne rzeczy.

Twarze muzyków zdobiły ciemne makijaże i atrybuty grozy. Ciemny świat black metalu był wówczas antidotum i odskocznią od tenisowej opaski na czole, wyścigu szczurów, cukierkowej stylistyki popu i fitnesowej manii. Pojawiła się moda na instruktażowe filmiki aerobicu. Początek kultu ciała głosiły Oliwia Newton-John, Jane Fonda.

– Robiliśmy dużo hałasu i straszyliśmy ludzi – śmieje się Jaz Coleman z Killing Joke. – Szampan lał się strumieniami, a my żyliśmy tak, jakby nie było jutra.

– Chodziło nam o artystyczny sprzeciw w duchu Sartre’a, czyli walkę z autorytetami – wspomina jeden z członków zespołu Cabaret Voltaire. I dodaje, że chcieli robić rozrywkę z polityki i polityków.

– Konkurowaliśmy o to, kto jest twardszy – dodaje wokalistka Mona Mur. – Chcieliśmy być ekstremalni i mroczni. Także szaleni. Radykalizm jest energetyczny.

W dokumencie wiele wspomnień i jeszcze więcej alternatywnej muzyki lat osiemdziesiątych.

Premiera filmu zrealizowanego przez niemieckich dokumentalistów „Witamy w latach 80, Gothic, industrial i black metal” 19 listopada o godz. 18.50 w TVP Kultura.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA