fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

1,66 mld dol. na europejskie fintechy

123rf.com
Innowacyjne spółki z branży usług finansowych znalazły się w centrum zainteresowania inwestorów. W tzw. fintechy tylko w III kwartale br. zainwestowano globalnie 8,2 mld dol. – wynika z najnowszego raport KPMG International.

Pomimo spadku inwestycji o 12 proc. w odniesieniu do poprzedniego rekordowego kwartału (w II kw. br. zainwestowano 9,3 mld dol.), nastroje inwestorów wokół fintechów są nadal pozytywne. Chociaż największe transakcje miały miejsce w Stanach Zjednoczonych, to istotną rolę odegrały również inwestycje w Chinach, Niemczech czy Kanadzie. W Europie łączna wartość pieniędzy wpompowanych w innowacyjne spółki finansowe spadła o 17 proc., do 1,66 mld dol. (2 mld dol. w poprzednim kwartale). - W Europie fintechy odgrywają szczególnie ważną rolę ze względu na zbliżający się termin wdrożenia dyrektywy PSD2 w krajach Unii Europejskiej - mówi Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce. Dyrektywa PSD2 ma na celu otwarcie rynku płatności dla zewnętrznych graczy, tworząc dwie nowe usługi: usługę inicjowania płatności (ang. payment initiation service) i usługę dostępu do informacji o rachunku (ang. account information service). - Receptą na sukces jest skuteczne wykorzystanie nowoczesnych cyfrowych technologii dla lepszego zrozumienia potrzeb konsumentów i zaoferowania innowacyjnych rozwiązań, które pomogą wygrać walkę o klienta na coraz bardziej konkurencyjnym rynku - podkreśla Kalinowski.

Rynek fintechów staje się coraz bardziej dojrzały - inwestorzy koncentrują się na coraz większych spółkach posiadających sprawdzone produkty i modele biznesowe, czego wyrazem jest zwiększenie liczby dużych transakcji. Głównymi obszarami zainteresowania są blockchain, bitcoin (wirtualny pieniądz), initial coin offering (kryptowaluta wykorzystywana zamiast akcji w ofertach publicznych), robotyzacja, jak również rozwiązania ukierunkowane na poprawę oferty rynkowej i doświadczeń konsumentów przy wykorzystaniu systemów sztucznej inteligencji. Obserwujemy przy tym zdecydowany wzrost zainteresowania tzw. regtechami (startupami, które tworzą innowacyjne rozwiązania dla problemów regulacyjnych). Eksperci wskazują, że sektor bankowy zdecydowanie wcześniej niż ubezpieczeniowy zrozumiał rolę cyfrowej rewolucji i stąd jest dużo bardziej zaawansowany w zakresie cyfryzacji i stopniu wykorzystywania rozwiązań oferowanych przez fintechy.

Jak podaje KPMG, w 2017 roku inwestorzy coraz bardziej interesują się również insurtechami, tj. spółkami, które budują innowacyjne rozwiązania cyfrowe dla sektora ubezpieczeniowego. W III kwartale br. na całym świecie zainwestowano w nie 1,5 mld dol., a więc o ponad 15 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Polskie banki należą do najbardziej zaawansowanych cyfrowo w Europie. Proaktywnie poszukują innowacyjnych pomysłów, starając się je przechwycić w jak najwcześniejszej fazie - komentuje Jerzy Kalinowski.

Według niego spółki ubezpieczeniowe dopiero rozpoczęły prawdziwą cyfryzację, co stwarza ciekawe możliwości dla polskich insurtechów. - Największą szansą na sukces mają te fintechy, które od początku swojego działania będą nastawione na rynki międzynarodowe - dodaje, doradca zarządu KPMG w Polsce.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA