fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Apple złamał prawo antymonopolowe Rosji

Adobe Stock
Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) Rosji uznała, że ??amerykański koncern Apple nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku dystrybucji aplikacji, czym łamie rosyjskie prawo antymonopolowe. Sprawa przeciwko Apple została wszczęta na wniosek Kaspersky Lab. Na razie kary nie będzie.

„FAS stwierdziła, że ??Apple nadużywało swojej dominującej pozycji w stosunku do twórców aplikacji mobilnych do kontroli rodzicielskiej. A także ograniczała konkurencję na rynku dystrybucji aplikacji na urządzenia mobilne działające pod kontrolą systemu operacyjnego iOS" - czytamy w oświadczeniu.

W marcu 2019 r. Kaspersky Lab. poskarżył się FAS na bariery tworzone przez Apple. Chodziło o nieuzasadnione odmowy dla twórców aplikacji do kontroli rodzicielskiej, korzystania z szeregu narzędzi i możliwości, które Apple zaczął tworzyć wraz z pojawieniem się funkcji Screen Time.

Odmawiając innym dostępu, sam Apple nadal korzystał z tych możliwości bez ograniczeń. To znacznie zmniejszyło zdolność konkurowania na tym polu aplikacjom firm trzecich. FAS uznał też za zasadny zarzut Kaspersky Lab. o utrudnianiu dostępu aplikacji firm trzecich do App Store.

„Dostęp do App Store to jedyna okazja dla twórców aplikacji do dystrybucji swoich produktów w systemie operacyjnym iOS. Dlatego niezwykle ważne jest stworzenie niedyskryminujących warunków dostępu do rynku, aby zapewnić konkurencję" - powiedział Aleksiej Docenko, zastępca szefa FAS Rosji.

Rosyjski organ antymonopolowy nakazał amerykańskiemu koncernowi usunięcie naruszeń. Na razie nie została nałożona żadna kara pieniężna.

„Cieszymy się z wyniku sprawy. Przede wszystkim dlatego, że muszą zostać powstrzymane nadużycia dużych korporacji, wykorzystujących swoją siłę rynkową. Powoduje to negatywne skutki dla konkurencji na sąsiednich rynkach, . Mamy nadzieję, że po otrzymaniu nakazu o usunięciu naruszeń, Apple poprawi swoją politykę wobec konkurentów. A udostępniając swoje aplikacje, Apple nie będzie stawiać ich w bardziej uprzywilejowanej pozycji. A także, że nie będzie tworzyć różnego rodzaju przeszkód i barier dla innych firm - powiedziała gazecie Kommersant, Nadieżda Kaszczenko, szefowa działu własności intelektualnej i ochrony konkurencji w Kaspersky Lab.

Apple zamierza odwołać się od decyzji FAS. „Zaktualizowaliśmy nasze zalecenia dotyczące aplikacji do kontroli rodzicielskiej, ponieważ stosowane przez nie technologie mogą zagrażać prywatności i bezpieczeństwu użytkownika. Od tego czasu programiści, którzy używają technologii zarządzania urządzeniami mobilnymi zgodnie z nowymi standardami, otrzymali zgodę, a ich aplikacje do kontroli rodzicielskiej są teraz dostępne w AppStore "- poinformowało biuro prasowe Apple.

Firma podkreśla, że współpracuje też z Kaspersky Lab. „Kaspersky Lab. ma obecnie 13 aplikacji w AppStore, a my przetworzyliśmy i wydaliśmy dla nich setki aktualizacji" - powiedział rzecznik Apple.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA