fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

„Szekspir forever!": Czekając na sensacje

Materiały Prasowe
Na początek sezonu „Szekspir forever!" z Andrzejem Sewerynem w TVP Kultura.

Liczba teatralnych premier w TVP w całym sezonie wzrośnie do 30, z czego 20 widzowie obejrzą w Jedynce.

– Ubiegły rok był szczególny w związku z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten rok będzie bardziej zróżnicowany – deklarowała szefowa Teatru TV Ewa Millies-Lacroix na spotkaniu prasowym.

Paweł Rzewuski z biura programowego TVP stwierdził jednak, że rok 2020 obfituje w ważne dla Polski rocznice i że niektóre z nich znajdą odbicie w repertuarze Teatru TV. Mijający rok 2019 jest rokiem Gustawa Herlinga Grudzińskiego. Teatr TV uczci ten fakt w październiku światową prapremierą „Innego świata". Autorem adaptacji i reżyserem jest debiutujący w Teatrze TV Igor Gorzkowski. W roli Grudzińskiego – Philippe Tłokiński znany z „Kuriera" Władysława Pasikowskiego. Punktem wyjścia jest spotkanie pisarza z obozowym współwięźniem, do którego doszło w czerwcu 1945 roku w Rzymie.

Paderewski w Ameryce

Sztukę na setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły pisze i będzie realizował Paweł Woldan (autor kuriozalnego „Prymasa Hlonda" w poprzednim sezonie).

Kontynuacji ma się doczekać pokazywany w ubiegłym roku „Reytan". Tym razem Jakub Pączek w autorskim spektaklu zajmie się Konstytucją 3 maja, jednak głównym bohaterem nie będzie król Stanisław August Poniatowski.

Historia znajdzie swoje odbicie także w kilku innych spektaklach. Sezon w Jedynce otworzy 30 września specjalnie napisane dla Teatru TV „Imperium" Wojciecha Tomczyka w reżyserii Roberta Talarczyka. To historia spotkania legendarnego premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego (Mariusz Ostrowski) z pisarzem Melchiorem Wańkowiczem (Ireneusz Czop). W spektaklu jako nastoletnia córka Wańkowicza zadebiutuje córka Jana Englerta.

Pokazana też zostanie telewizyjna wersja autorskiego spektaklu Macieja Wojtyszki „Fantazja polska" z Teatru Nowego w Łodzi. To opowieść o Paderewskim dyplomacie. Akcja zaczyna się w 1917 roku w Nowym Jorku, w czasie jego przygotowań do pianistycznego występu w Carnegie Hall. Trwa I wojna światowa, a prezydent USA prosi go o napisanie memorandum w sprawie Polski.

Do wydarzeń historycznych odwołuje się także „Dzień gniewu" Romana Brandstaettera realizowany przez Jacka Raginisa-Królikiewicza.

– Dla mnie to zarówno moralitet, jak i thriller – wyjaśnia reżyser. – Myślę, że ten tekst z 1962 roku jest bardzo aktualny. W sposób niejednoznaczny komentuje stosunki polsko-żydowskie, także chrześcijaństwo-żydowskie. Postarałem się wydobyć z niego warstwę poetycką, muzyczną. Chciałem, żeby część dialogów została zaśpiewana w konwencji chorału gregoriańskiego.

Nieco bliższą historię przywołuje „Ostatnia bitwa" Piotra Derewendy w reżyserii Mariusza Malca. Akcja toczy się w 1988 roku, gdy przybyły do gdańskiego portu norweski prom „Bolette" wypełniony wartą ponad 2 miliony dolarów pomocą humanitarną zamiast wdzięcznego przyjęcia spotkał się ze ścigaczami marynarki wojennej.

Wielką światową dramaturgię reprezentować ma szekspirowski „Hamlet" (w przekładzie Jarosława Iwaszkiewicza) realizowany przez debiutującego w Teatrze TV Michała Kotańskiego. Poza obsadą (w roli tytułowej Przemysław Stippa) – szczegółów brak, oprócz stwierdzenia w materiałach prasowych, że „reżyser i autor scenariusza świadomie rezygnuje z konwencji realistycznej, by uruchomić poetycki potencjał tekstu".

„Zemsta" Klynstry

Polską klasykę reprezentować będzie „W małym dworku" Witkacego, interpretowany przez Jana Englerta, który zagra także jedną z głównych ról. Z kolei Redbad Klynstra-Komarnicki z kolei odczyta fredrowską „Zemstę", by jak zapowiada, przyjrzeć się bardziej postawom niż postaciom.

W karnawale powróci w nowej wersji wielki przebój Teatru TV, czyli „Igraszki z diabłem" Drdy. Zrealizowany przez Olgę Lipińską w 1979 roku spektakl przypominany był dziesiątki razy i nieustannie z sukcesem. Z tą legendą zmierzy się Artur „Baron" Więcek.

W październiku zadebiutuje w Teatrze TV Kinga Dębska. Zrealizuje „Oscara dla Emily" Alexandra Alexy i Folkera Bohneta. Warto zauważyć, że to jeden z zaledwie trzech zagranicznych tytułów, jakie pojawią się w ofercie Teatru TV.

– To hołd dla aktorów – mówi Kinga Dębska. – Jest lekka i przyjemna, ale jest w niej głębia i wzruszenie. To opowieść o nas wszystkich.

Poza tym widzowie będą mogli zobaczyć „Inkarno" Kazimierza Brandysa w reżyserii Leny Frankiewicz, którego akcja dzieje się w szpitalu psychiatrycznym. To przedstawienie ma być otwarciem się na formułę Teatru Sensacji – z możliwością jego powrotu.

Nowością będą spektakle realizowane przez Teatr TV dla TVP ABC, czyli dla dzieci. Pośród tytułów m.in. „Helskie dzwony" na podstawie kaszubskich baśni ludowych, a także „Orlęta lwowskie".

A inauguracyjne przedstawienie sezonu już dziś w TVP Kultura. Będzie to grany od 2011 r. w warszawskim Teatrze Polskim monodram Andrzeja Seweryna „Szekspir forever!".Aktor demonstruje pełnię możliwości artystycznych przeistaczając się w coraz to innych bohaterów stratfordczyka. Prowadzi jednocześnie dialog z publicznością. Na konferencji prasowej powiedziano, że w czasie kolaudacji padła propozycja, by zmienić tytuł na „Seweryn forever".

Na wtorkowej scenie teatralnej TVP Kultura pokazane zostaną też „Clarissima" Justyny Bargielskiej (historia z życia Klary Schumann – żony słynnego kompozytora) z Aleksandrą Justą w roli tytułowej i w realizacji Tomasza Cyza, oraz zarejestrowany w areszcie śledczym w Krakowie „Kriton" wg Platona w reżyserii Dariusza Karłowicza z Jerzym Trelą w roli Sokratesa, oczekującego w celi śmierci na wykonanie na nim wyroku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA