fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Plejada artystycznych gwiazd na Zamku Królewskim

Fotorzepa, Monika Kuc
Ponad 60 galerii sztuki współczesnej, antykwariatów i domów aukcyjnych uczestniczy w 17. Warszawskich Targach Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego. Każdy może w ten weekend zobaczyć, a także kupić, dzieła promowanych przez nie artystów, a z wybranymi współczesnymi twórcami spotkać się na żywo.

- Ta edycja odbywa się pod hasłem „Prestiż Jakość Tradycja” - mówi Piotr Lengiewicz, prezes Rempexu, organizatora WTS. - Uczestniczą w niej galerie z całej Polski, a także zagraniczne. Pokazujemy najlepszą sztukę i kładziemy nacisk na o wysoki poziom artystyczny - dodaje.

Kama Zboralska, przewodnicząca Rady Programowej WTS, podkreśla, że jest tu cała plejada gwiazd, od klasyków współczesności, jak Stanisław Dróżdż, Jan Berdyszak czy Stefan Gierowski, przez Leona Tarasewicza do przedstawicieli młodej generacji, jak Łukasz Stokłosa, który znalazł się w prestiżowej londyńsko-nowojorskiej publikacji „100 artystów przyszłości”. Oferta WTT obejmuje malarstwo, rzeźbę, rzemiosło artystyczne, jak i tańsze prace na papierze.

- Krajowy rynek sztuki wykazuje wyraźne tendencje wzrostowe. Coraz więcej osób kupuje obraz czy rzeźbę nie tylko w celach inwestycyjnych. Można mówić o pozytywnym snobizmie na kolekcjonowanie sztuki – zauważa Kama Zboralska. - W zeszłym roku Warszawskie Targi Sztuki odwiedziło około 9 tysięcy osób. Liczymy na podobny rezultat - dodaje.

Fotorzepa, Monika Kuc

Tradycyjnie Targom towarzyszą wystawy największych polskich twórców. W poprzednich edycjach m.in. Jacka Malczewskiego, Tadeusza Kantora, Witkacego, Wojciecha Fangora, Magdaleny Abakanowicz. W tym roku mamy prezentację bijących rekordy aukcyjne dziel Jerzego Nowosielskiego. Piątkowemu jej otwarciu towarzyszył wykład dr Krystyny Czerni „Miedzy abstrakcją a figuracją – dwujęzyczność języka Nowosielskiego”.

Dla miłośników sztuki dużą niespodzianką będzie promocja artystycznej książki Józefa Wilkonia „Ach te Baby” z kobiecymi aktami (w niedzielę na stoisku galerii Limited Edition o godz. 13.45 – z udziałem artysty). Publikacja ukazała się w limitowanej edycji 100 książek z reprodukcjami w nowoczesnych technologiach oraz z jedną oryginalną grafiką kolekcjonerską.

W trakcie Targów dwie galerie obchodzą jubileusze swego istnienia. Krakowska galeria Artemis świętuje 25-lecie, a lubelska Andzelm Gallery – 30-lecie.

W programie WTS jest jeszcze wiele innych spotkań z wybitnymi twórcami, paneli dyskusyjnych i promocji książek artystycznych.

W sobotę spotkanie ze znakomitym grafikiem Andrzejem Pągowskim, twórcą ponad 1400 plakatów, poprowadzi Weronika Wawrzkowicz–Nasternak (godz. 12). A z Leonem Tarasewiczem, jednym z najciekawszych malarzy współczesnych, twórcą syntetycznych pejzaży, laureatem wielu nagród, rozmawiać będzie Małgorzata Piwowar (godz. 15). Gościem Galerii Sztuki na Prostej będzie Stanisław Wieczorek, profesor warszawskiej ASP (sobota, godz. 16:30).

W niedzielę publiczność będzie miała okazje spotkać się z Czesławem Czaplińskim (o godz. 13), wybitnym fotografem, znanym z portretów, który z okazji 180-lecia wynalezienia fotografii opowie o swoich spotkaniach z jej największymi twórcami, m.in. Avedonem, Karshem, Newtonem, Leibovitz.

Agnieszka Rosales-Rodríguez i Iwona Danielewicz - kuratorki Muzeum Narodowego w Warszawie zapraszają na wykład o wyjątkowej wystawie „Polska 1840-1918. Zobrazować ducha narodu", prezentowanej obecnie w Musée du Louvre-Lens we Francji. (niedziela, godz. 11:45).

Warto zainteresować się także panelami dyskusyjnymi. O tym, czy styl zakopiański nadal inspiruje artystów rozmawiać będą rzeźbiarze: Stanisław Cukier, Bronisław Krzysztof i Marcin Rząsa. absolwenci szkoły im. Antoniego Kenara w Zakopanem (niedziela, godz. 14.30).

Uczestnikami panelu poświęconego mariażowi sztuki z psychologią, czyli, jak mówił Lew Tołstoj „zakaźnej emocjonalności sztuki”, będą: artysta i arteterapeuta Robert Bartel, psychoterapeutka dr Julia Wah oraz prawnik Karolina Wojciechowska (niedziela, godz. 16)

Dla młodzieży i dzieci przeznaczone są warsztaty, zapoznające z technikami graficznymi, prowadzone przez Pracownię Kwadrat Iwony Cur. Ich gościem będzie Andrzej Pągowski.

Na zakończenie targów odwiedzających czeka niespodzianka - losowanie  trzech grafik Zdzisława Beksińskiego.

Więcej na www.warszawskietargisztuki.pl.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA