fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Legendarna artystka czy dawna celebrytka

Luc Kordas/Fundacja Kościuszkowska
W Nowym Jorku można oglądać „Oblicza Tamary Łempickiej”. To inauguracja nowego przedsięwzięcia Fundacji Kościuszkowskiej.

Kościuszko Projects ma prezentować w Nowym Jorku twórczość istotnych polskich artystów. Na pierwszej wystawie na widzów czeka kilkanaście prac z różnych okresów twórczości Tamary Łempickiej (1898-1980) - jednej z najbardziej znanych na świecie naszych artystek, owianej legendą malarki art deco.

Bartek Remisko, dyrektor artystyczny Kościuszko Projects napisał w tekście kuratorskim: „Znana w świecie jako „diva art deco” i „królowa nowoczesności” Tamara Łempicka zasłynęła świetlistymi aktami oraz portretami ludzi majętnych i pięknych. Jako malarka figuratywna działająca w czasie, gdy awangarda dekonstruowała formę dzieła sztuki, posługiwała się precyzyjną kreską i wykazywała biegłość techniczną wzorowaną na mistrzach niderlandzkiego i włoskiego renesansu. (…) Wśród jej późniejszych dzieł, także pokazanych na wystawie, znajdują się mniej znane portrety z lat 40. i 50. ubiegłego wieku, które dają pełniejszy obraz jej twórczości”.

Oprócz kilkunastu obrazów olejnych są też prace na papierze, 20 zdjęć, dokumenty. Zdaniem Agnieszki Morawińskiej wystawa w Fundacji Kościuszkowskiej, która łączy obrazy, rysunki i dokumentację życia Tamary Łempickiej w jednej przestrzeni umożliwia po okresie zachłyśnięcia się jej obrazami z lat 20. uważniejsze spojrzenie na to, co artystka malowała w drugiej połowie życia. Wtedy znalazła się w Kalifornii, poza artystycznym Paryżem, do którego należała.

„Może ta cicha, freskowa maniera Tamary znajdzie zwolenników, zapewne innych niż ci, których porwał ostentacyjny, brawurowy styl najpopularniejszych obrazów Łempickiej – napisała Agnieszka Morawińska w szkicu do wystawy. – W jej przypadku bardzo ważne jest też przypomnienie udokumentowanej w fotografiach Tamary – jaka była i jaką się pokazywała. Ta strona jej osobowości twórczej: autokreacja, świadomy performans bycia artystką – jest może najbardziej awangardowa. Dziś Tamara byłaby zapewne celebrytką kochaną przez media. Artystka przy sztaludze to starannie upozowana do oka kamery modelka; jej piękna pracownia – salon projektowana przez wziętego architekta jest sceną, na której występuje jako kusicielka i prowokatorka, jednocześnie budząca pożądanie i nakazująca respekt dla swojej sztuki”.

Fundacja Kościuszkowska założona została w 1925 roku w Nowym Jorku. Promuje wymianę edukacyjną, naukową i kulturalną między Polską, a USA.

Wystawa „Oblicza Tamary Łempickiej” potrwa do 1 listopada.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA