fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Sąd zablokował wysłanie dzieła da Vinciego do Luwru

Pixabay
Sąd administracyjny w Wenecji postanowił tymczasowo zawiesić decyzję o pożyczeniu do Luwru rysunku Leonarda da Vinciego "Człowiek witruwiański".

Dzieło miało być zaprezentowano na wystawie, która będzie otwarta w tym miesiącu. Przeciwko wysłaniu rysunku do Francji protestowała grupa Italia Nostra.

Ostateczna decyzja zapadnie 16 października, na kilka dni przed otwarciem wystawy z okazji 500. rocznicy śmierci artysty. Dzieła da Vinciego będzie można oglądać w Luwrze od 24 października.

Italia Nostra, która prowadzi kampanie na rzecz ochrony włoskich dóbr kultury, argumentowała, że takie "cenne i delikatne" arcydzieło nie powinno opuszczać Włoch.

Ministerstwo Kultury nazwało tę decyzję "niezrozumiałą". Szer resortu Dario Franceschini we wrześniu ubiegłego roku podpisał zgodę na pożyczenie dzieła. W zamian do Rzymu ma być pożyczone dzieło Rafaela. 

"Człowiek witruwiański", słynne dzieło Leonarda da Vinciego o ludzkich proporcjach, jest zwykle niedostępne dla odwiedzających. W tym roku, z okazji rocznicy śmierci artysty, rysunek można było oglądać od kwietnia do lipca.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA