fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Fotografie z odzyskanego miasta

Budowa gmachu Towarzystwa Ubezpieczeń „Przezorność”, pl. Napoleona, sierpień 1932 r.
Jan Binek, NAC
Niezwykłe spojrzenie na na stolicę proponuje Dom Spotkań z Historią na wystawie „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939”.

Ta fotograficzna opowieść o mieście, spacer po ulicach i zaułkach przedwojennej Warszawy , przynosząca też bliskie spotkanie z jej mieszkańcami powstała w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Kuratorki ekspozycji Anna Brzezińska oraz Katarzyna Madoń-Mitzner chciały pokazać przede wszystkim, jak stolica II RP zmieniała i rozwijała się w ciągu 20 lat, pomiędzy dwiema wojnami oraz czym na co dzień, ale również i od święta żyła warszawska ulica. – Pewne tematy są wciąż aktualne, jedne obrazy wywołują nostalgię, inne śmieszą czy zaskakują swoją egzotyką. Jeszcze inne poruszają, burzą stereotypowy, wyidealizowany obraz stolicy II RP. Bohaterem zbiorowym tej wystawy są mieszkańcy Warszawy. Chcemy pokazać, jak w gruncie rzeczy nieodległa jest tamta epoka – mówi o wystawie Katarzyna Madoń-Mitzner.

Dzięki autorskiemu wyborowi przedwojennej fotografii prasowej, przywoływane są obrazy z życia ówczesnej Warszawy. Wystawa składa się z ekspozycji w galerii Dom Spotkań z Historią oraz części plenerowej na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Łącznie zobaczyć można ponad trzysta zdjęć wykonanych przez fotoreporterów agencji „Światowid”, działającej w ramach koncernu „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”. Na ekspozycji znalazły się między innymi fotografie Henryka Poddębskiego, Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego, Leona Jarumskiego czy Jana Binka, znajdując się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.

– Ci autorzy w latach 20. i 30. ubiegłego wieku byli prekursorami fotografii reportażowej w Polsce. Coraz częściej używali aparatów małoobrazkowych, jak Leica i jej świetnych, ostro rysujących obiektywów – mówi kuratorka Anna Brzezińska. – Niewielkich rozmiarów, lekki sprzęt pozwalał na sprawne przemieszczanie się i zbliżenie do fotografowanego obiektu. Dzięki ich pasji i profesjonalizmowi możemy zobaczyć dziś fantastyczny, reporterski dokument.

Fotografowie uwiecznili różne aspekty życia Warszawy i najważniejsze, rozgrywające się  w nim wydarzenia. Zajrzymy więc teraz nie tylko w zakątki ulic Śródmieścia, ale także Powiśla, Czerniakowa czy dzielnicy północnej, zamieszkanej głównie przez ludność żydowską. Z jednej strony Warszawa zmagała się wówczas z problemami społecznymi, na zdjęciach zobaczyć możemy więc biedę, bezdomność czy bezrobocie. Z drugiej jednak strony był to także czas dynamicznej modernizacji miasta oraz rozwoju jego stołecznego charakterui. Tuż przed wojną powstało wiele znaczących budowli, w tym gmach Prudentialu, Sądy na Lesznie, tor wyścigów konnych na Służewcu czy Dworzec Główny, który jeszcze przed oficjalnym otwarciem spłonął we wrześniu 1939 roku.

Ekspozycja uzupełniona została również małą galerią fotografii artystycznej z tego okresu. Zobaczyć można na niej zdjęcia Jana Bułhaka, Zofii Chomętowskiej Czesława Olszewskiego, Anatola Węcławskiego, Romana Vishniaca i Altera Kacyznego, które są zupełnie innym spojrzeniem na miasto.

Fotograficznej opowieści towarzyszy narracja, swojego rodzaju oś czasu przygotowana przez varsavianistę Jerzego Majewskiego. 

Wystawę „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918–1939” oglądać można do 13 stycznia 2019 roku w obu galeriach Domu Spotkań z Historią oraz na skwerze ks. Jana Twardowskiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA