fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Nie żyje książę Jan, twórca potęgi finansowej Luksemburga

Były wielki książę Jean (z lewej) z obecnym władcą Luksemburga, synem, księciem Henrykiem.
AFP
W wieku 98 lat zmarł były wielki książę Luksemburga, Jan (Jean Benoit Guillaume Robert Antoine Louis Marie Adolphe Marc d'Aviano Bourbon-Parma).

Książę Jan był władcą Luksemburga w latach 1964-2000.

Urodzony w 1921 roku ształcił się na uniwersytecie Lavala w kanadyjskim Quebecu, gdzie studiował prawo i nauki polityczne. Podczas II wojny światowej służył w brytyjskiej armii.

W 1953 roku ożenił się z  księżniczką Józefiną-Szarlottą z Belgii (zmarła w 2005), z którą miał pięcioro dzieci: arcyksiężną Marię-Astrydę z Austrii (ur. 1954), Henryka, wielkiego księcia Luksemburga (ur. 1955), księcia Jana (ur. 1957), księżną Małgorzatę z Liechtensteinu (ur. 1957) i księcia Wilhelma (ur. 1963).

W ciągu 36 lat, gdy sprawował władzę, książę Jan przekształcił Luksemburg z przemysłowego zaplecza w światowe centrum finansów.

Przed swoją abdykacją w 2000 roku do przejęcia władzy przygotowywał najstarszego syna, Henryka, przekazując mu większość swoich obowiązków już w 1998 roku.

Luksemburg jest monarchią konstytucyjną, w której Wielki Książę ma władzę wykonawczą. Prawa wchodzą tam w życie wyłącznie dzięki jego podpisowi.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA