fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Victoria, Teksas: Żydzi udostępnili synagogę muzułmanom

Płonący meczet w Victorii
Victoria Advocate
Żydowska społeczność małego miasteczka Victoria w Teksasie udostępniła synagogę muzułmanom, gdy ich świątynia spłonęła w pożarze. Żydzi zainicjowali również zbiórkę funduszy na odbudowę meczetu.

Victoria Islamic Centre - meczet i centrum kultury muzułmanów, wybudowany w 2000 roku, spłonął w sobotę, zaledwie kilka godzin po podpisaniu przez prezydenta Trumpa dekretu zakazującego wjazdu muzułmanom z siedmiu krajów do USA. Przyczyny pożaru bada miejscowa policja.

Ogień dostrzeżono około 2 nad ranem, walka z pożarem trwała 4 godziny.

W Victorii, zamieszkałej przez około 65 tys. osób, żyje maleńka 30-osobowa społeczność Żydów i około 100 muzułmanów.

Po pożarze jeden z założycieli Victoria Islamic Centre, Shahid Hashmi, powiedział po pożarze: - Członkowie gminy żydowskiej po prostu przyszli do mojego domu i wręczyli mi klucz do synagogi.

Jak tłumaczył Robert Loeb, przewodniczący żydowskiej społeczności zgromadzonej wokół Temple B'nai Israel: - W małym miasteczku wszyscy znają wszystkich, znam kilku muzułmanów. Spotkało ich nieszczęście, w takich chwilach musimy trzymać się razem.

Żydzi z Victorii zainicjowali również w Internecie zbiórkę funduszy na odbudowę meczetu. Do tej chwili udało się zebrać już ponad 900 tysięcy dolarów na ten cel.

 

Źródło: independent.co.uk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA