fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Dowódca obrony Srebrenicy stanie przed sądem

youtube
Międzynarodowy Trybunał w Hadze odrzucił wniosek adwokatów byłego generała armii bośniackich Nasera Oricia o wstrzymanie postępowania przed sądem w Sarajewie.

Międzynarodowy Trybunał w Hadze odrzucił wniosek adwokatów byłego generała armii bośniackich Nasera Oricia, o wstrzymanie postępowania przed sądem w Sarajewie.

Pod koniec listopada Lejla Covic poinformowała, że w sprawie Oricia uruchomiony został mechanizm ONZ dla Międzynarodowego Trybunału w Hadze. Polega on na wstrzymaniu postępowania w sądzie krajowym w sytuacji, gdy zarzuty o zbrodnie wojenne zostały oddalone na forum międzynarodowym.

Trybunał miał czas na decyzję do 22 grudnia. Zdaniem obrońców, Orić został już uniewinniony w 2008 roku od zarzutów popełnienia zbrodni wojennych. Jednak trybunał w czwartek nie podzielił tej opinii.

Orić został przekazany przez bośniacką straż graniczną do prokuratury 26 czerwca i osadzony w areszcie śledczym. Zatrzymanie Oricia w Szwajcarii nastąpiło na wniosek Serbii 10 czerwca i wywołało sprzeciw Bośni i Hercegowiny, zagrażając przebiegowi obchodów 20. rocznicy Masakry w Srebrenicy. Co ciekawe, władze szwajcarskie zdecydowały o jego ekstradycji, ale do Bośni.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA