fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Breivik grozi głodówką aż do śmierci

youtube
Anders Breivik, odsiadujący wyrok 21 lat więzienia za zamachy na wyspie Utoya i w Oslo, w których zginęło 77 osób, narzeka na nieludzkie warunki odsiadki i grozi, że zagłodzi się na śmierć.

W liście otwartym do mediów szwedzkich i norweskich Breivik twierdzi, że zaostrzenie przepisów co do warunków panujących w więzieniach spowodowało "dramatyczne pogorszenie" jego bytu.

Po zmianie przepisów, które weszły w życie we wrześniu,  Breivik przez większość dnia musi przebywać w pojedynczej celi, z której jest wypuszczany na godzinę dziennie. Skazany skarży się, że strażnicy poświęcają mu teraz znacznie mniej uwagi i że może się z nimi kontaktować jedynie przez szparę w drzwiach.

Zaostrzenie przepisów spowodowało też konieczność przerwania przez zamachowca studiów.

- Studiowanie w takich warunkach jest niewykonalne - twierdzi Breivik i oznajmia, że w efekcie zaostrzenia przepisów straci miejsce na wydziale nauk politycznych uniwersytetu w Oslo.

Skazany na najwyższy możliwy w Norwegii wyrok przestępca deklaruje, że w związku z tak radykalnym pogorszeniem się warunków jego życia podejmie strajk głodowy. - Chyba że przepisy zostaną zmienione. Jeśli nie - będę głodować aż do śmierci - zapowiada.

Decyzję Breivika potwierdza jego adwokat, Oystein Storrvik, który w imieniu swojego klienta pozwie państwo norweskie za łamanie praw człowieka.

22 lipca 2011 roku Anders Breivik dokonał dwóch zamachów - w Oslo i na wyspie Utoya, gdzie odbywał się obóz młodzieżówki norweskiej Partii Pracy. W Oslo podłożony przez niego ładunek wybuchowy zabił 8 osób. Na wyspie Utoya Breivik zastrzelił 69 osób i zranił 33.

Został skazany na najwyższy w prawie norweskim wymiar kary - 21 lat więzienia. Z zastrzeżeniem, że może on być przedłużony, jeśli Breivik nadal będzie stanowił zagrożenie.

 

Źródło: thelocal.no
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA