fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Rosja gwałtowne skupuje złoto. Polska też

Bloomberg
W skarbcu Kremla leży już 17 proc. światowych rezerw złota. Bank Rosji skupuje rekordowe wielkości kruszcu. NBP liderem w Unii.

W III kwartale banki centralne zwiększyły zakupy złota o 22 proc., informuje Światowa Rada Złota (World Gold Council, WGC). Rekordzistą okazał się Bank Rosji, który kupił 92,2 tony zwiększając swój stan posiadania do ponad 2000 ton.

To historyczny rekord. Rosyjskie rezerwy złota stanowią już 17 proc. światowych. WGC podkreśla, że ma to związek z polityką Kremla odejścia od dolara, z czym wiąże się wyprzedaż amerykańskich obligacji skarbowych i zwiększanie udziału złota w rezerwach państwa.

Także Turcja kontynuuje politykę inwestycji w złoto. Bank centralny w III kw kupił 18,5 tony zwiększając zasoby państwa do 258,6 tony. Trzecim krajem, który istotnie zwiększa swoje złote rezerwy jest Kazachstan. Bank tego kraju skupił 13.4 t powiększając rezerwy do 335,1 tony.

WGC podkreśla, że również popyt na złoto rósł w III kw wśród banków centralnych Indii (+13,7 t) i Europy Środkowo-Wschodniej. Liderem inwestycji w złoto w Unii jest NBP. „Polski bank powiększał zakupy w każdym miesiącu III kwartału powiększając stan posiadania o 13,7 ton do 116,7 tony". Węgrzy także docenili żółty kruszec osiągając największy od 28 lat poziom rezerw złota - 31,5 t.

Na drugim biegunie zainteresowania złotem pozostawały ban centralne Czech i Niemiec, które wyprzedawały kruszec, uszczuplając swój stan posiadania odpowiednio o 0,5 tony i 0,2 tony.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA