fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o aborcję

Przyłębska: Powinniśmy apelować o spokój społeczny

Julia Przyłębska
Fotorzepa, Robert Gardziński
Zdaniem Julii Przyłębskiej akceptowanie wulgarnego języka, dewastowanie miejsc kultu i zakłócanie mszy jest jawnym gwałtem na prawach, które gwarantuje konstytucja. - Podziały wywoływane są przez dezinformację - mówiła prezes TK w rozmowie z PAP.

Przyłębska zapewniała, że wydany w czwartek wyrok TK, uznający za niezgodne z konstytucją przepisy dopuszczające aborcję z przesłanek embriopatologicznych, "nie jest wymierzony w nikogo".

Zdaniem sędzi nieprawidłowe przedstawianie wyroku nie powinno być wykorzystywane do nawoływania do protestów, zwłaszcza w sytuacji epidemii.

Czytaj także:

Eskalacja sporu o aborcję. Część klubu PiS niezadowolona

Przyłębska zapewniała, że decyzja TK wbrew opinii jej przeciwników wcale nie zakazuje aborcji, bo nadal dopuszczalne jest usunięcie ciąży, gdy zagraża ona życiu i zdrowiu kobiety. Podkreślała, że konstytucja gwarantuje ochronę zdrowia i życia, a jedną z tych gwarancji są badania prenatalne, które każda kobieta w ciąży może przeprowadzić.

Prezes TK uważa więc za manipulację  uznawanie wyroku za  jest uderzenie w osiągnięcia nowoczesnej medycyny.

Przyłębska stwierdziła też, że wulgarny język protestów społecznych, które wybuchły po ogłoszeniu wyroku, dewastowanie pomników i kościołów, zakłócanie mszy to przejawy łamania praw, gwarantowanych przez konstytucję.

Prezes TK oświadczyła, że każdy, komu zależy na dobru kraju, powinien apelować o spokój społeczny i poszanowanie prawa, a także pomagać najsłabszym i dbać o zachowanie rygorów sanitarnych narzuconych z powodu pandemii.

Źródło: rp.pl/PAP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA