fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o Trybunał Konstytucyjny

Kukiz'15: PiS może nas poprzeć ws. TK

Stanisław Tyszka
Fotorzepa, Darek Golik
Złożyliśmy projekt ustawy podwyższający większość konieczną do wyboru sędziów TK do 2/3 i dostaliśmy sygnał od PiS w osobie Janusza Wojciechowskiego, że byliby skłonni poprzeć nasz projekt ustawy. Partia .Nowoczesna też to popiera – powiedział w „Jeden na Jeden” Stanisław Tyszka z KUKIZ’15.

- Rząd powinien opublikować orzeczenie TK, ale obecne uwarunkowania zostawiają KPRM pewną swobodę. Trzeba ustalić tak jasne reguły, żeby nie było co chwila takich wątpliwości, trzeba to zrobić na poziomie konstytucji - powiedział poseł KUKIZ’15 w TVN24.

Poseł podkreślił, że doniesienia o kształcie nowej ustawy proponowanej przez PiS świadczą o zaciętości partii i tym, że nie chce kompromisu w sprawie.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” jeszcze we wtorek Sejm może uchwalić nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, autorstwa PiS.

- Mam nadzieję, że PiS nie będzie brnęło w rozwiązania siłowe. Sposób wyboru sędziów przez PiS oceniamy
jako zły i skandaliczny, nie mieliśmy czasu na zapoznanie się z tymi kandydaturami. Nikt tych sędziów nie znał – powiedział Tyszka.
 
- Proponujemy, żeby o zgodności ustawy o TK z konstytucją orzekał Sąd Najwyższy. Wtedy TK nie będzie sędzią we własnej sprawie. Zastanawiamy się, czy dobrym sposobem wyjścia nie jest wpisanie do konstytucji nowego składu TK w liczbie 18 sędziów. Można by dokooptować tych 3 wcześniej wybranych sędziów – dodał.

 

 

Źródło: tvn24.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA