fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Włoscy prokuratorzy: Pomoc w eutanazji nie łamie prawa do życia

123RF
Pomoc w eutanazji nie stanowi naruszenia prawa do życia - uważają prokuratorzy z Mediolanu, którzy domagają się uniewinnienia Marco Cappato, członka Partii Radykalnej, który pomógł obywatelowi Włoch w wyjeździe do Szwajcarii i przeprowadzeniu tam eutanazji.

Prokuratorzy zajmujący się tą sprawą orzekli, że nie ma mowy o naruszeniu prawa do życia w sytuacji, gdy chory cierpi w związku ze śmiertelną chorobą lub jeśli cierpi na poważną chorobę, która jest źródłem "nieznośnego" bólu.

Co więcej, zdaniem prokuratorów, Cappato pomógł sparaliżowanemu w związku z uszkodzeniem rdzenia kręgowego Fabiano Antoniano (znanemu powszechnie jako DJ Fabo) w zachowaniu przez niego ludzkiej godności.

Cappato został oskarżony z urzędu w związku ze złamaniem obowiązujących we Włoszech przepisów zakazujących poddawania się eutanazji. Mężczyzna sam zgłosił się na policję. Grozi mu do 12 lat więzienia.

- Życie jest prawem, nie obowiązkiem - oświadczył Cappato. Dodał, że liczy, iż w związku z jego sprawą dojdzie do sytuacji, w której eutanazja osób cierpiących na nieuleczalne choroby będzie możliwa nie tylko w Szwajcarii, ale również we Włoszech.

Antoniano przed poddaniem się eutanazji w Szwajcarii wielokrotnie domagał się od włoskich polityków legalizacji tzw. wspomaganego samobójstwa we Włoszech.

Na kilka dni przed wyjazdem do Szwajcarii Antoniano zarzucił włoskim politykom brak odwagi. - Jesteśmy niewolnikami państwa, które zmusza nas do opuszczenia granic Włoch w celu uwolnienia się od nieznośnego i nie mającego końca cierpienia - powiedział.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA