fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Teksas zaostrza przepisy aborcyjne. Bez wyjątku dla gwałtu i kazirodztwa

Gubernator Teksasu Greg Abbott
PAP/EPA
Gubernator Teksasu podpisał ustawę, która zakazuje wykonywania aborcji po szóstym tygodniu ciąży. Wyjątku nie będą stanowić przypadki gwałtu lub kazirodztwa.

Republikański gubernator Teksasu, Greg Abbott, podpisał jeden z najbardziej restrykcyjnych zakazów aborcji w USA, mimo silnego sprzeciwu środowisk medycznych i prawniczych, które ostrzegają, że ustawa może wywrócić do góry nogami stanowy system sądowniczy.

- Ta ustawa gwarantuje, że każde nienarodzone dziecko, którego serce bije, zostanie uratowane przed spustoszeniem, jakie niesie ze sobą aborcja - wyjaśnił gubernator.

Ustawa Senatu nr 8 (SB 8), przyjęta przez obie izby, w którym większość mają Republikanie, zakazuje aborcji po szóstym tygodniu ciąży bez wyjątku w przypadku gwałtu lub kazirodztwa, co stanowi prawie całkowity zakaz, ponieważ większość kobiet nie jest świadoma, że jest w ciąży na tym etapie.

Podobne ustawy przygotowują również inne amerykańskie stany, jednak nie zostały one jeszcze wprowadzone z powodów skarg złożonych do sądów.

Wprowadzone zmiany oznaczają również, że każda osoba może pozwać każdego, kto "pomaga lub podżega" do aborcji lub kogoś, kto "zamierza" pomóc pacjentowi.

- To prawo jest tak szeroko sformułowane, że może być wymierzone nie tylko w kliniki aborcyjne i ich personel, ale w każdego, kto jest wolontariuszem lub przekazuje datki na fundusz aborcyjny lub organizację aktywistów - twierdzą przeciwnicy nowych przepisów.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA