fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Kanadyjskie miasto Asbestos chce odetchnąć. Zmienia nazwę

AFP
Burmistrz Asbestosu w Kanadzie ogłosił, że przegłosowano pomysł zmiany nazwy miejscowości. Władze mają nadzieję, że nazywając miasto Val-des-Sources zerwą ze szkodliwym minerałem.

Asbestos to miasto oddalone o około 100 kilometrów od Montrealu. Liczy 6700 mieszkańców i historycznie powiązane jest z pobliską kopalnią azbestu, która działała do 2012 roku i była podstawą lokalnej gospodarki.

Władze zdecydowały się na zmianę nazwy z powodów ekonomicznych, ponieważ azbest, włóknisty minerał często używany jako izolacja budynków - został uznany przez WHO w latach 80-tych za powodujący raka.

- Słowo "azbest" niestety nie ma dobrego skojarzenia. Stanowi to przeszkodę dla chęci rozwoju miasta poza stosunkami gospodarczymi - stwierdzono w listopadzie 2019 roku.

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy miasta powyżej 14. roku życia mogli wybrać jedną z sześciu propozycji: Val-des-Sources, Azur-des-Cantons, Jeffrey-sur-le-Lac, Larochelle, Phenix i Trois-Lacs.

Możliwe nazwy zostały zaproponowane przez mieszkańców i musiały spełniać kilka kryteriów, np. nazwa musiała być w języku francuskim i musiała odzwierciedlać "historię miasta, ale bez bezpośredniego skojarzenia z azbestem".

Nowa nazwa Val-des-Sources będzie obowiązywała od grudnia, gdy wybór mieszkańców zostanie zatwierdzony przez odpowiednie władze.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA