fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Co piąty Polak chce obniżenia wieku emerytalnego

stock.adobe.com
Tylko 16,6 proc. uczestników sondażu SW Research dla rp.pl uważa, że wiek emerytalny powinien zostać podwyższony.

Rząd PO-PSL w 2012 roku zreformował system emerytalny zrównując wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn i podnosząc go do 67 lat, przy czym wiek emerytalny podwyższany miał być stopniowo - w przypadku mężczyzn wiek emerytalny na poziomie 67 lat miał być osiągnięty w 2020 roku, w przypadku kobiet - w 2040.

Reformę tłumaczono starzeniem się społeczeństwa - wydłużająca się średnia długość życia przy jednoczesnej mniejszej dzietności stwarza ryzyko, że w przyszłości środki zebrane przez ZUS od pracujących nie pokryją kosztów wypłaty świadczeń dla emerytów.

Z reformy PO-PSL wycofał się rząd PiS przywracając wiek emerytalny na poziomie 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

Przed kilkoma dniami o konieczności ponownego podwyższenia wieku emerytalnego mówił senator PO Bogdan Zdrojewski. Rzecznik Platformy Jan Grabiec wyjaśnił jednak, że nie jest to oficjalne stanowisko partii, która nie zamierza podnosić wieku emerytalnego.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jakie jest ich zdanie w kwestii długości wieku emerytalnego.

16,6 proc. ankietowanych odpowiedziało, że powinien on zostać podwyższony.

Zdaniem 51,2 proc. wiek emerytalny należy zachować na obecnym poziomie.

Z kolei 22,6 proc. uważa, że wiek emerytalny należy obniżyć.

Zdania w tej kwestii nie ma 9,6 proc. respondentów.

- Częściej za zachowaniem wieku emerytalnego na obecnym poziomie są kobiety (56% vs 46%) oraz badani o wykształceniu podstawowym/ gimnazjalnym (57%). Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie netto poniżej 1000 zł (65%) oraz ankietowani z miast do 20 tys. mieszkańców (56%). Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek osób, które są za zachowaniem obecnego wieku emerytalnego (z 39% wśród osób do 24 lat do 56% wśród osób powyżej 50 lat) oraz za jego podwyższeniem (z 6% do 24%). Odwrotną zależność widać przy obniżeniu wieku emerytalnego – wśród osób do 24 lat popiera ten pomysł 47%, zaś wśród najstarszych – jedynie 12% - komentuje wyniki sondażu Piotr Zimolzak z SW Research.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA