fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Walka z metanem. Krowy w Anglii jedzą węgiel

stock.adobe.com
W gospodarstwie rolnym w Anglii wdrożono pilotażowy program, którego celem jest ograniczanie emisji metanu przez zwierzęta hodowlane. Projekt zakłada dodawanie odmiany węgla do paszy dla krów.

Richard Copley z gospodarstwa w Lincolnshire we wschodniej Anglii oświadczył w rozmowie z BBC, że jego krowy są zadowolone, że jedzą węgiel. - Instynktownie wiedzą, co dla nich dobre - stwierdził.

Copley dosypuje do paszy dla krów biowęgiel - substancję o właściwościach zbliżonych do węgla drzewnego, uzyskiwaną z drewna w procesie pirolizy, czyli degradacji zachodzącej pod wpływem wysokiej temperatury.

Celem operacji jest sprawdzenie, czy węgiel w paszy jest w stanie ograniczyć emisję metanu przez krowy oraz zmniejszyć szkodliwy wpływ krowich odchodów na wody gruntowe. Próbki nawozu będą badane na uniwersytecie w Coventry.

- Musimy wykarmić ludzi, ale jeśli możemy przy okazji zmniejszyć emisję (metanu), tym lepiej - powiedział Copley.

Donna Udall z zespołu badawczego zajmującego się projektem wyraziła nadzieję, że inni hodowcy dostrzegą zalety płynące z zastosowania biowęgla i zaczną go dodawać do pasz.

Zwolennicy teorii o antropogenicznym globalnym ociepleniu twierdzą, że do wzrostu temperatur na Ziemi wydatnie przyczynia się metan uwalniany do atmosfery przez przemysł hodowlany.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA