fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Stolica Teksasu będzie z budżetu ułatwiać dostęp do aborcji

stock.adobe.com
Członkowie rady miejskiej w Austin, w Teksasie, zagłosowali we wtorek za przeznaczeniem kwoty 150 tys. dolarów z miejskiego budżetu na ułatwienie kobietom z niskimi dochodami dostępu do aborcji - informuje NBC.

Dzięki decyzji radnych mieszkanki Austin będą mogły liczyć na wsparcie w zakresie pokrycia kosztów transportu, zakwaterowania, zapewnienia opieki nad dziećmi w przypadku, gdy konieczne będzie poddanie się przez nie aborcji - podaje NBC.

Specjalny fundusz utworzony na ten cel czyni ze stolicy Teksasu pierwsze w historii miasto USA, które ze środków publicznych będzie finansować logistykę związaną z przeprowadzaniem aborcji - podaje NBC.

- Każdego dnia działacze antyaborcyjni w Teksasie, Waszyngtonie i gdziekolwiek indziej budzą się i myślą: "jak możemy ograniczyć dziś dostęp do aborcji". To sprawia, że naszym zadaniem, codziennie, jest praca na rzecz rozszerzenia dostępu do aborcji i opieki zdrowotnej oraz innych usług związanych z aborcją - mówił Greg Casar, członek rady miejskiej Austin, jeden z autorów poprawki do budżetu wprowadzającej specjalny fundusz wspierający dostęp do aborcji.

Burmistrz Austin, Steve Adler, dodał w oświadczeniu, że "miasto Austin podjęło działania, które odpowiadają na wyzwania z jakimi mierzą się ludzie w związku z przepisami stanowymi i federalnymi, które utrudniają dostęp do aborcji".

Adler podkreślił, że poprawka do budżetu miasta pomoże mieszkańcom "dokonać najlepszego wyboru dla siebie i swoich rodzin".

Zgodnie z poprawką do budżetu 150 tys. dolarów zostanie przekazane Departamentowi Zdrowia Publicznego w Austin, który następnie będzie mógł tymi środkami, rozdysponowanymi w drodze przetargu, wesprzeć grupy już dziś zapewniające tzw. wsparcie logistyczne ubogim kobietom chcącym poddać się aborcji. Pieniądze nie będą mogły jednak zostać przeznaczone bezpośrednio na sfinansowanie zabiegu aborcji.

Ze środków z funduszu będą mogły korzystać jedynie mieszkanki Austin - nie ma przy tym znaczenia czy aborcji będą one chciały poddać się w Teksasie (aborcja jest w tym stanie legalna do 20 tygodnia ciąży), czy poza granicami stanu.

Źródło: NBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA