fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Thunberg i kilkaset nastolatków w proteście przed siedzibą ONZ

AFP
Greta Thunberg, szwedzka działaczka na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, dołączyła do setek innych nastolatków, protestujących w piątek przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku.

- Kiedy dowiedzieliśmy się, że Greta tu będzie, wiedzieliśmy, że nie możemy tego przegapić. Ona jest naszą inspiracją - powiedziała cytowana przez AFP 17-letnia Atara Saunders, która podróżowała do Nowego Jorku z okolic Filadelfii.

16-letnia Thunberg zachęcała nastolatków i studentów z całego świata do zbierania się w każdy piątek pod hasłem „Piątki dla przyszłości”, aby w ten sposób naciskać na dorosłych by zaczęli działać w celu ratowania planety.

„Przestańcie zaprzeczać, że Ziemia umiera” i „Też będziemy głosować” - skandowało tymczasem kilkuset demonstrantów. Przedział wiekowy osób zgromadzonych przed siedzibą ONZ był szeroki - zdarzały się nawet 6-latki.

Thunberg uczestniczyła w proteście krótko. Później weszła do siedziby ONZ. Nie wiadomo na razie, z kim miała się tam spotkać.

Szwedka stała się inspiracją dla młodych odkąd w sierpniu 2018 roku rozpoczęła przed szwedzkim parlamentem swój protest, wzywając polityków do działań na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla i walki z globalnym ociepleniem.

Thunberg weźmie udział w szczycie ONZ w sprawie zerowej emisji 23 września. Odmówiła lotu do Ameryki, ponieważ jej zdaniem samoloty emitują zbyt dużo dwutlenku węgla. Do Nowego Jorku dopłynęła po 15-dniowej podróżny przez Atlantyk zeroemisyjnym jachtem.

Nie wiadomo na razie, jak Thunberg wróci do Europy.

Źródło: rp.pl/ afp
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA