fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Czy Polacy chcieliby przenosin żołnierzy USA z Niemiec do Polski?

Air Force Senior Airman Devin M. Rumbaugh, US DoD
W przyszłym roku Amerykanie mogą zacząć rozważać przesunięcie niewielkiej części swoich wojsk z RFN do Polski - pisała przed kilkoma dniami "Rzeczpospolita". Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy o to, czy poparliby taką decyzję.

Słowa ambasadora mają związek z tym, że Niemcy wydają na armię mniej niż zalecane dla członków Sojuszu 2 proc. PKB. W tym roku Niemcy wydadzą na obronność 1,37 proc. budżetu, a w 2023 - być może tylko 1,24 proc.

Trump często przeciwstawia Niemcom Polskę, jako dobrego sojusznika, którego wydatki na obronność osiągają wymagany przez Sojusz i postulowany przez Trumpa poziom. Sami Amerykanie wydają na armię ponad 3 proc. PKB - z raportu Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) wynika, że w 2018 roku wydatki USA na armię osiągnęły poziom 3,2 proc. PKB kraju, czyli 649 mld dolarów. To tyle ile łącznie wydaje na swoje armie osiem kolejnych w zestawieniu SIPRI krajów.

O możliwym przeniesieniu wojsk USA z Niemiec do Polski pisała też na Twitterze ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher. "Polska wywiązuje się z obowiązku przeznaczania 2% PKB na wydatki obronne. Niemcy nie. Chcielibyśmy, aby wojska amerykańskie przyjechały do Polski" - podkreśliła. Ten wpis, umieszczony na profilu ambasady USA w języku angielskim, został podany dalej przez prezydenta Donalda Trumpa.

Źródła "Rzeczpospolitej" twierdzą, że groźba przesunięcia amerykańskich wojsk do Polski ma na razie być narzędziem, które wreszcie skłoni niemiecki rząd do zainwestowania większych pieniędzy w przywrócenie skuteczności działania Bundeswehry i sfinansowania w większym stopniu amerykańskich baz w Niemczech.

W Niemczech stacjonuje 33 tys. amerykańskich żołnierzy i 17 tys. pracowników cywilnych z USA. W kraju znajdują się również amerykańskie głowice nuklearne.

A co o możliwości przeniesienia żołnierzy USA z Niemiec do Polski sądzą Polacy?

Na pytanie: "Czy poparłaby/poparłby Pani/Pan decyzję o przeniesieniu żołnierzy USA stacjonujących w Niemczech do Polski?" 44 proc. uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziało "Tak". Odpowiedzi "Nie" udzieliło 31,5 proc. respondentów. 24,5 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

- Częściej ten pomysł popierają mężczyźni (51%), osoby o wykształceniu podstawowym/ gimnazjalnym (62%) oraz ankietowani z miast 20-99 tys. mieszkańców (47%). Wraz ze wzrostem wieku spada odsetek osób, które popierają ten pomysł – z 50% wśród osób do 24 lat, do 36% w grupie powyżej 50 lat - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research. W tej ostatniej grupie wiekowej liczba przeciwników przeniesienia żołnierzy USA z Niemiec do Polski jest większa niż zwolenników takiego rozwiązania (36% do 44%).   

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA