fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Raport: Coraz więcej antysemityzmu w Wielkiej Brytanii

stock.adobe.com
Liczba przypadków antysemityzmu w Wielkiej Brytanii wzrosła w ostatnim czasie o 10 proc. i jest najwyższa od 1984 r. - wynika z raportu organizacji Community Security Trust.

Community Security Trust (CST) to brytyjska organizacja zajmująca się monitorowaniem antysemityzmu na Wyspach. Z jej najnowszego raportu wynika, że w ciągu pierwszego półrocza 2019 r. w Wielkiej Brytanii zanotowano 892 przypadki antysemityzmu - najwięcej od 1984 r., odkąd organizacja prowadzi statystyki. W porównaniu z tym samym okresem 2018 r., przypadków antysemityzmu było o 10 proc. więcej.

Dwie trzecie incydentów w pierwszym półroczu 2019 r. zanotowano w rejonie Londynu i Manchesteru, gdzie społeczność żydowska jest najliczniejsza.

W pierwszym półroczu 2019. w Wielkiej Brytanii zgłoszono 85 przypadków napaści o podłożu antysemickim (wzrost o 35 proc. rok do roku). Według CST, w żadnym przypadku nie doszło do użycia "ekstremalnej przemocy".

W badanym okresie doszło też na Wyspach do 38 przypadków uszkodzenia i sprofanowania żydowskiego mienia. Większość (710) antysemickich zachowań odnotowanych przez CST dotyczy obraźliwego zachowania - wyzwisk, napisów na murach oraz wpisów w mediach społecznościowych. Organizacja poinformowała o 49 przypadkach gróźb bezpośrednich oraz 10 masowo rozsyłanych antysemickich ulotkach lub e-mailach.

Według CST, skala problemu w Internecie może być większa, ponieważ organizacja liczy składające się nawet z tysięcy postów kampanie wymierzone przeciwko jednej osobie jako jeden incydent.

- Trzeci rok z rzędu CST odnotowuje wzrost antysemickich incydentów - powiedział David Delew, dyrektor CST. - Problem rozlewa się na cały kraj oraz na Internet. Odzwierciedla podziały w naszym społeczeństwie i powoduje rosnące obawy w społeczności żydowskiej. Reprezentanci wszystkich środowisk muszą stanąć wspólnie, by odwrócić ten przypływ nienawiści - dodał.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA