fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Pogoda zatrzymuje poszukiwania na Nanga Parbat

AdobeStock
Z powodu złej pogody i niekorzystnej prognozy nie może być wznowiona akcja poszukiwawcza zaginionych himalaistów na Nanga Parbat.

W rejonie Nanga Parbat i K2 pada dziś śnieg, wieje silny wiatr, a chmury są nisko zawieszone. Taka pogoda ma się utrzymać do końca dnia. 

Do tej pory nie udało się odnaleźć śladów Brytyjczyka Toma Ballarda i Włocha Daniela Nardiego. Himalaiści wchodzili na szczyt Nanga Parbat nową drogą. Ostatni kontakt nawiązano z nimi 24 lutego. W miejscu, w którym mogli się znajdować, przechodzą mniejsze i większe lawiny.

Stok góry obserwowała załoga pakistańskiej śmigłowca. Nie przyniosło to jednak rezultatu. Zauważono jedynie przysypany namiot, ale nie ma pewności, że należał do poszukiwanych himalaistów. 

Wczoraj nie był możliwy start śmigłowca z Baskiem Alexem Txikonem, który przewodzi jednej z ekspedycji na K2. Wraz z nim na pomoc miało ruszyć trzech innych himalaistów. Wyposażeni w drony chcieli obserwować trasę, którą wspinali się poszukiwani.

W podobny sposób zlokalizowano w lipcu 2018 roku Brytyjczyka Ricka Allena, który w czasie wspinaczki na Broad Peak miał wypadek i przez kilkadziesiąt godzin jego los był nieznany. Wówczas Allen został zlokalizowany przez droga Bartka Bargiela, który nagrywał zjazd na nartach ze szczytu K2 swojego brata Andrzeja.

Rok temu na Nanga Parbat zaginął Tomasz Mackiewicz.Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA