fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Pogrzeb Pawła Adamowicza w sobotę. Tysiące mieszkańców Gdańska żegnają prezydenta

gdansk.pl/ Dominik Paszliński
Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w najbliższą sobotę - poinformowała Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka prasowa nieżyjącego samorządowca. W Gdańsku wystawiono księgę kondolencyjną.

Nie ma jeszcze informacji na temat miejsca pochówku prezydenta Gdańska. - Rozważany jest pochówek w bazylice Mariackiej, do tego jest upoważniona rodzina. Pani Magda (żona Pawła Adamowicza - red.), pan Piotr (brat - red.) przekażą komunikaty. Poza tym sprawa przeciąga się w czasie ze względu na prokuraturę prowadzącą dochodzenie i od tego uzależnia się także datę pogrzebu, przymierzamy się do soboty - powiedział metropolita Gdański abp Sławoj Leszek Głódź, cytowany przez portal Trojmiasto.pl.

Szczegółowe informacje na temat pogrzebu mają zostać podane w środę na specjalnej konferencji prasowej.

Arcybiskup był pierwszą osobą, który wpisał się do wystawionej we wtorek rano w Urzędzie Miejskim w Gdańsku księgi kondolencyjnej, dedykowanej Pawłowi Adamowiczowi.

Wszyscy, którzy chcą wpisać się do księgi, mogą to uczynić codziennie do piątku 18 stycznia w godz. 8-20. "W ciągu kilkudziesięciu minut od wystawienia księgi kondolencyjnej, korytarz prowadzący do sali 107 wypełnił się ludźmi. Wszyscy w ciszy i skupieniu czekali na swą kolej, by móc właśnie w taki sposób pożegnać prezydenta Pawła Adamowicza" - relacjonuje portal gdańsk.pl.

Przed wejściem do Urzędu Miejskiego rośnie liczba złożonych tam zniczy i kwiatów.

W środę zostanie w Gdańsku wystawiona druga księga kondolencyjna - w Europejskim Centrum Solidarności. Do niej będzie się można wpisywać w godz. 10-15.

Księgę kondolencyjną wystawiono także w urzędzie warszawskim. Jako pierwszy wpisał się do niej Rafał Trzaskowski prezydent miasta. "Żegnam Pawła Adamowicza. Samorząd był jego powołaniem, a Gdańsk jego pasją. Innego prezydenta Gdańska nie pamiętam – zawsze uśmiechnięty, uczynny i blisko ludzi. Będzie nam go brakować" - napisał.

Księgi kondolencyjne wystawiono także m.in. w Katowicach i Białymstoku.

Od wtorku do dnia pogrzebu Pawła Adamowicza w Gdańsku i całym województwie pomorskim obowiązuje żałoba. Wszystkie flagi na masztach zostają opuszczone do połowy - poinformowała rano Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka śp. prezydenta. Dzień pogrzebu będzie też dniem żałoby narodowej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA