fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Na Cyprze kobieta rodzi jedno dziecko. W Nigrze - siedem

123RF
W 91 państwach świata liczba urodzeń jest zbyt mała, by kraje te mogły zachować liczebność populacji na aktualnym poziomie - zauważa Sky News.

W związku ze spadającą dzietnością najszybciej wyludniać będzie się Cypr, gdzie obecnie przeciętna kobieta w ciągu całego życia rodzi zaledwie jedno dziecko. Tymczasem tzw. zastępowalność pokoleń osiąga się przy dzietności wynoszącej między 2,10 a 2,15 dziecka przypadającego na kobietę.

W skali świata współczynnik dzietności spada w krajach wysoko rozwiniętych od 1950 roku - podaje Sky News.

Dr Christopher Murray, dyrektor Instytutu Pomiaru i Oceny Zdrowia (IMHE) na Uniwersytecie w Waszyngtonie twierdzi, że dostępne dane pozwalają mówić o niżu demograficznym w krajach wysoko rozwiniętych.

Jednocześnie w 104 krajach świata współczynnik dzietności osiąga poziom powyżej tego, który gwarantuje zastępowalność pokoleń, co oznacza, że ich populacja będzie się zwiększać. Na szczycie tej listy jest Niger, gdzie na jedną kobietę przypada siedmioro dzieci.

Bardzo wysoką dzietność notuje się też w Czadzie (6,7 dziecka na kobietę), Somalii (6,1), Mali (6), Afganistanie (6), Sudanie Południowym (5,9), Burkina Faso (5,4), Burundi (5,3), Ugandzie (5,2), Demokratycznej Republice Kongo, Angoli i Nigerii (5,1).

Dane pochodzą z dorocznego badania Global Burden of Disease (GBD).

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA