fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Adam Czartoryski pozywa córkę Tamarę

Adam Karol Czartoryski
Fotorzepa, Piotr Guzik
Adam Karol Czartoryski oraz Maciej Radziwiłł złożyli w warszawskim sądzie pozew przeciwko córce Czartoryskiego - Tamarze. - Jej oskarżenia są poważne i całkowicie bezpodstawne - tłumaczy Radziwiłł w rozmowie z Business Insider.

Maciej Radziwiłł wyjaśnił, że pozew spowodowany jest wielokrotnymi krzywdzącymi wypowiedziami Tamary Czartoryskiej na temat założycieli Fundacji XX. Czartoryskiech.

Tamara Czartoryska oskarża ich o pomoc w wyprowadzeniu z Polski 100 mln zł ze sprzedaży kolekcji Czartoryskich Skarbowi Państwa, które po likwidacji Fundacji trafiły na konto nowo powstałej w Liechtensteinie fundacji Le Jour Viendra. Zarzuca im też fałszowanie dokumentów i zastraszanie.

Maciej Radziwiłł przywołuje fakt, że Czartoryska sama głosowała za zmianami w statucie, które umożliwiły sprzedaż kolekcji Skarbowi Państwa. Sprzeciw Tamary Czartoryskiej miał natomiast wywołać przelew na rzecz Le Jour Viendra - zdaniem Radziwiłła chciała ona, by pieniądze zostały przekazane innej fundacji, z której "miałaby czerpać korzyści na własne potrzeby".

Radziwiłł zarzuca również kobiecie, że usiłuje ona obecnie zablokować działania fundacji w Liechtensteinie. Ma żądać od szwajcarskich instytucji finansowych, by uniemożliwiły wypłacanie charytatywnych darowizn polskim instytucjom kultury.

Tamara Czartoryska podobny pozew, jak ten złożony przez jej ojca i Macieja Radziwiłła, złożyła w sądzie w Portugalii.

Źródło: businessinsider.com.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA