fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Szwecja: Łaźnia publiczna będzie "neutralna płciowo"

Łaźnia znajduje się w dzielnicy Ribersborg
By Jorchr (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
Łaźnia publiczna znajdująca się w szwedzkim Malmoe od 2018 roku przez jeden dzień w miesiącu będzie umożliwiać klientom korzystanie z możliwości kąpania się nago bez oddzielania kobiet od mężczyzn, a także swobodne decydowanie o tym, czy korzystać z szatni damskiej czy męskiej.

Od lat 30-tych łaźnia, znajdująca się w dzielnicy Ribersborg, umożliwia korzystającym z niej kąpanie się bez żadnego okrycia ciała - przy czym kobiety i mężczyźni korzystają z osobnych pomieszczeń.

To ostatnie ma się jednak częściowo zmienić - rada miasta zdecydowała bowiem, że przez jeden dzień w miesiącu łaźnia powinna być koedukacyjna.

To odpowiedź na postulat radnej Partii Lewicy Hanny Thomé i przedstawicielki Inicjatywy Feministycznej Lindy Hiltmann, które uznały, że obecne regulacje zniechęcają do korzystania z łaźni osoby transpłciowe.

W związku z tym od 2018 roku firma, która będzie prowadzić łaźnię, będzie musiała wybranego dnia miesiąca zapewnić klientom swobodę w wyborze szatni, z której będą korzystać, a także umożliwić damsko-męskie kąpiele w strojach Adama i Ewy.

Dyrektor departamentu odpowiedzialnego za łaźnie publiczne, Johan Hermansson podkreślił, że rada miasta będzie wymagać od firmy prowadzącej łaźnię, by ta zadbała o zatrudnienie "personelu mającego odpowiedni poziom wiedzy" w związku ze zmianą zasad jej funkcjonowania.

- Łaźnia w Ribersborg jest ważną częścią Malmoe. To bardzo ważne, by nie zamykać jej drzwi przed osobami, które nie identyfikują się jednoznacznie płciowo - wyjaśniła radna Thomé.

Źródło: thelocal.se
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA