fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Bataliony WOT będą miały swoich kapelanów

Fotorzepa, Michał Walczak
Każdy batalion Wojsk Obrony Terytorialnej będzie miał swojego duchownego – dowiedziała się „Rzeczpospolita".

Biskup polowy utworzył właśnie dekanat Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie organizowana jest sieć duchownych, którzy będą pełnili posługę duszpasterską żołnierzom nowej formacji terytorialnej. Księży wyznaczy Ordynariat Polowy WP, przeszkoli ich natomiast wojsko. W diecezjach ruszył właśnie nabór kapelanów.

Biskup Józef Guzdek skierował do wszystkich biskupów diecezjalnych pismo z prośbą o zgłoszenie po kilku kandydatów na kurs oficerski, który zostanie zorganizowany w czasie wakacji w 2018 i 2019 roku.

– Na poziomie powstających batalionów WOT duszpasterstwem będą zajmować się kapelani, którzy ukończyli kurs oficerski na czas „W" – powiedział „Rzeczpospolitej" biskup Józef Guzdek.

Teraz w takim kursie organizowanym w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie uczestniczy 25 duchownych.

Jak zaznacza ks. płk Zbigniew Kępa, rzecznik Ordynariatu Polowego, już teraz opiekę duszpasterską nad powstałymi brygadami Wojsk Obrony Terytorialnej sprawują księża kapelani Ordynariatu Polowego w Warszawie. Do takiej służby zostali oddelegowani księża m.in. w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. – Jest to dla nich dodatkowy obowiązek poza tymi, które wypełniają w ramach swoich funkcji – wyjaśnia ks. Kępa.

Z kolei bataliony WOT będą miały własnych księży kapelanów działających w terenie. – Będą to duchowni diecezjalni lub zakonni, pełniący różne funkcje w diecezjach lub zakonach, po kursach oficerskich, którzy dodatkowo będę się zajmować duszpasterstwem żołnierzy WOT. Posługę wobec żołnierzy będą wykonywali w ramach uprawnień otrzymanych od biskupa polowego i przed nim będą odpowiadać za realizację duszpasterskich zadań – dodaje ks. Kępa.

Kapelanów WOT ma być tylu, ile będzie batalionów. Jak nas informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa WOT, w sumie ma ich być 70. – Będą to duchowni powołani do Terytorialnej Służby Wojskowej. W obecnej chwili nie jest jeszcze powołany żaden kapelan TSW – informuje nas ks. płk Zbigniew Kępa.

Do ich podstawowych obowiązków będzie należało zapewnienie posługi duszpasterskiej żołnierzom WOT, organizowanie uroczystości religijnych i religijno-patriotycznych, ale także formacja etyczna i patriotyczna żołnierzy.

Księża pełniący posługę w batalionach na co dzień będą pracować w swoich parafiach i pełnić służbę wtedy, gdy żołnierze obrony terytorialnej będą potrzebowali opieki duszpasterskiej, np. w niedziele i święta przypadające w okresie szkoleń wojskowych. Duchowni ci muszą spełniać takie same wymagania jak pozostali żołnierze.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA