fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Komu MSWiA zezwoliło na jazdę z włączonym niebieskim kogutem

Fotorzepa, Tomasz Jodłowski
MSWiA wydał niemal 1,5 tysiąca zezwoleń, które pozwalają jeździć kierowcom z włączonym niebieskim kogutem.

Od objęcia władzy przez PiS, czyli listopada 2015 roku do maja 2018 r. resort spraw wewnętrznych wydał 1416 zezwoleń, które pozwalają na poruszanie się samochodów jako pojazdy uprzywilejowane w ruchu drogowym.

Tak wynika z odpowiedzi na interpelację poselską, którą złożył do MSWiA poseł PO Marek Biernacki. Poseł Biernacki przypomniał, że w ostatnich miesiącach w mediach wielokrotnie pojawiały się informacje o uczestniczących w ruchu drogowym pojazdach nienależących z mocy prawa do kategorii pojazdów uprzywilejowanych. Wskazywano, że identycznie jak pojazdy uprzywilejowane (światła koloru niebieskiego, sygnały dźwiękowe), wyposażone są samochody będące w dyspozycji np. niektórych ministrów czy wojewodów. Dlatego poseł poprosił o informację na ten temat od ministra MSWiA.

Z odpowiedzi, która została przygotowana przez sekretarza stanu w MSWiA Pawła Majewskiego wynika, że "w okresie od listopada 2015 roku do maja 2018 roku, na podstawie art. 53 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (...) zostało wydanych 1416 zezwoleń na uprzywilejowanie pojazdów w ruchu drogowym".

Kto otrzymał możliwość poruszania się z włączonym niebieskim kogutem?

Z informacji Majewskiego wynika, że dotyczy to m.in. pogotowia ratunkowego, pojazdów należących do szpitali, hospicjów, zakładów opieki zdrowotnej, operatorów gazociągów oraz jednostek związanych z morską służbą poszukiwawczą i ratowniczą, energetyką, gazownictwem, ochroną kolei, transportem sanitarnym czy ratownictwem medycznym.

Paweł Majewski dodał, że minister nie posiada uprawnień kontrolnych umożliwiających odnotowanie, w jakich konkretnie akcjach związanych z ratowaniem życia lub zdrowia uczestniczyły pojazdy tych podmiotów. Dodał zaś, że w tym samym okresie zostało wydanych 728 decyzji stwierdzających wygaśnięcie zezwoleń na uprzywilejowanie pojazdów w ruchu drogowym.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA