fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Onet: Straż Graniczna na wniosek Rosji zatrzymała współpracownika RPO Ukrainy

Fotorzepa/ Witalij Hrabar
Straż Graniczna zatrzymała ukraińskiego aktywistę obywatelskiego i weterana wojny z Rosją Ihora Mazura - twierdzi portal Onet. Jest on współpracownikiem biura ukraińskiego ombudsmana.

O zatrzymaniu Mazura poinformowała na swoim koncie na Facebooku ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich Ludmiła Denisowa. Według jej relacji, zatrzymania dokonała ubiegłej nocy na przejściu granicznym w Dorohusku polska Straż Graniczna. Dokonała tego na wniosek Federacji Rosyjskiej.

Ihor Mazur jest współpracownikiem biura ukraińskiego rzecznika praw obywatelskich, aktywistą obywatelskim. Jest też weteranem wojny Ukrainy z Rosją. Media zwracają uwagę, że to także członek skrajnie prawicowej organizacji UNA-UNSO. Zatrzymany został na podstawie listu gończego Interpolu, jaki wystawiła strona rosyjska.

Zdaniem Denisowej Straż Graniczna nie dopuściła do Mazura ani prawnika, ani ukraińskiego konsula. Jednak ambasada ukraińska w Warszawie poinformowała Onet, że „z zatrzymanym spotkał się już konsul, który udzielił mu niezbędnej pomocy i porady".

Jak twierdzi portal, o tym, czy Mazur zostanie przekazany Rosji, zdecyduje 11 listopada sąd w Chełmie.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA