fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Asesorzy wracają do sądów od 1 stycznia 2016

123RF
Odbycie asesury nie zagwarantuje powołania na urząd sędziego. Trzeba będzie wystartować w konkursie.

1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie nowela ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, która przywraca do orzekania asesorów. Aby nim zostać, trzeba będzie wygrać konkurs. Kandydatury, tak jak na wakat sędziowski, ma rozpatrywać Krajowa Rada Sądownictwa.

Bez najtrudniejszych spraw

Nowego asesora na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa powoła na pięć lat prezydent. Wyznaczy mu też sąd rejonowy, w którym będzie orzekał.

Asesor nie będzie jednak orzekał we wszystkich rodzajach spraw, jakie wpływają do sądów. Ominą go sprawy upadłościowe i stosowanie tymczasowego aresztowania w postępowaniu przygotowawczym.

5,5 tys. zł ma zarabiać przyszły sędzia na samym początku kariery zawodowej

Po dwóch latach wyrokowania zostanie oceniony. Jeśli ocena będzie negatywna, na kolejną może liczyć dopiero po pół roku. Cenzurkę wystawi wizytator. Prezes sądu ma zapoznać asesora z tym, jak oceniono jego orzekanie. Wynik oceny ma się liczyć w weryfikacji kompetencji podczas kandydowania na urząd sędziego.

Asesor, tak jak sędzia, nie może należeć do partii ani związku zawodowego. Jego wynagrodzenie zasadnicze ma wynieść 90 proc. pensji sędziego sądu rejonowego powiększonej o składkę na ubezpieczenie społeczne.

Z przepisów wynika, że asesorzy sądowi będą mogli brać udział w zebraniu sędziów sądu rejonowego, ale nie w głosowaniu.

Wolny etat dla młodego sędziego

Planując powrót asesorów, zapewnia się im immunitet, ale znosi prawo przejścia w stan spoczynku. Asesorzy mają korzystać z tóg identycznych z sędziowskimi i w takim samym stopniu być zobowiązani do zachowania tajemnicy okoliczności spraw, o których dowiedzieli się w związku z zajmowanym stanowiskiem. Na takich samych zasadach mają też odpowiadać dyscyplinarnie.

Skąd wezmą się etaty dla asesorów? Co drugie zwolnione lub nieobsadzone stanowisko sędziowskie będzie przekształcane w asesorskie, a potem znów w sędziowskie.

Trzeba jednak podkreślić, że odbycie asesury sądowej nie zagwarantuje powołania na urząd sędziego. Znowu trzeba będzie wziąć udział w konkursie.

Wchodząca od Nowego Roku w życie nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych zakłada również, że po objęciu pierwszego stanowiska sędzia, który wcześniej nie był asesorem, przejdzie obowiązkowe szkolenie z metodyki pracy. Organizować je będzie Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.

– To dobry pomysł – ocenia sędzia Maciej Strączyński. I tłumaczy, że o urząd sędziowski ubiegają się dzisiaj głównie asystenci i referendarze sądowi. Wielu z nich nigdy nie było w sali rozpraw. Ich obowiązki polegają bowiem głównie na przygotowywaniu projektów uzasadnień, postanowień i innych pism procesowych. – Szkolenie z metodyki zyska teraz tym większe znaczenie, że to głównie referendarze i asystenci będą się ubiegać o urząd asesora – podkreśla sędzia Strączyński.

Podstawa prawna: nowela ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych z 10 lipca 2015 r. DzU z 25 sierpnia 2015 r., poz. 1224

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA