fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Niemieccy prawnicy o polskiej reformie sądów

Adobe Stock
Niemieckie Stowarzyszenie Prawników przestrzega przed ingerencją w praworządność.

Niemieckie Stowarzyszenie Prawników przypomina, iż 11 grudnia 2017 r. Komisja Wenecka Rady Europy (Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo) stwierdziła, że planowane przez Polskę reformy sądownictwa naruszają postanowienia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz prawa człowieka i zasady praworządności. Reformy umożliwiają władzy ustawodawczej i wykonawczej ingerowanie na masową skalę w polski system sądowniczy; grożą naruszeniem zasady praworządności i mogą mieć pośredni wpływ na działania podejmowane przez prawników wobec klientów także z naruszeniem przepisów prawa.

W związku z powyższym, Niemieckie Stowarzyszenie Prawników wyraża poparcie dla uchwały podjętej kilka dni temu podczas sesji plenarnej Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE.

- Niezależność sędziów stanowi jeden z fundamentów państwa kierującego się w swoich działaniach zasadami praworządności - wskazuje wiceprezes Niemieckiego Stowarzyszenia Prawników dr Thomas Remmers (adwokat i notariusz), dodając, że „niezależność ta zostaje naruszona w sytuacji gdy władza wykonawcza ma możliwość ingerowania w organizację i funkcjonowanie sądów na najwyższym szczeblu. Jak zaznacza, powyższa uwaga odnosi się także do planowanego skracania kadencji sędziów Sądu Najwyższego w Polsce i możliwości uchylania ze szczególnych powodów wydanych uprzednio prawomocnych orzeczeń sądowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA