fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

#RZECZoPRAWIE – Krystian Markiewicz o reformie wymiaru sprawiedliwości

Krystian Markiewicz
rp.pl
- Reforma wymiaru sprawiedliwości jako zmiana na lepsze jest potrzebna, natomiast podsycanie stanu niepewności nikomu i niczemu nie służy – mówił we wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE Krystian Markiewicz, prezes stowarzyszenia sędziów Iustitia.

Prowadząca program Anna Wojda rozmawiała z sędzią na temat planowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości reformy wymiaru sprawiedliwości.

Zdaniem Krystiana Markiewicza trzeba się zastanowić przede wszystkim nad tym, co zrobić, żeby w Polsce co roku do sądów nie wpływało 16 mln spraw. – Trzeba się też pochylić nad ułatwieniami postępowania cywilnego czy instancyjnością – mówił sędzia.

Prezes Iustitii odniósł się też do problemu nieobsadzonych etatów sędziowskich. Z informacji stowarzyszenia wynika, iż aktualnie zablokowanych pozostaje około 650 takich stanowisk. – To olbrzymia liczba, w skali kraju to 200 tys. spraw, które mogliby rozstrzygnąć – wskazał Markiewicz. – To tak jakby wyłączyć od orzekania sądy okręgowe w Warszawie i Katowicach.

Markiewicz krytycznie odniósł się również do ostatniej nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która wprowadza jawne oświadczenia sędziów oraz nowe kary finansowe. - To jest droga donikąd. Możemy naruszyć prawo do prywatności sędziów i ich małżonków – ocenił.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA