fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędziowie do ministra sprawiedliwości: nie przestraszycie nas

rp.pl, Paweł Rochowicz
Chcemy normalności i spokoju w orzekaniu – mówili w niedzielę sędziowie licznie zebrani w wielu miastach Polski. Towarzyszyły im tłumy mieszkańców.

Niedziela godz. 16, miejsce – okolice Ministerstwa Sprawiedliwości. To tu w Warszawie zebrały się tysiące sędziów i obywateli. Autokary z całej Polski gromadziły się w centrum stolicy już od południa pod hasłem: Robimy to dla wszystkich – solidarnie z sędziami.

Prawnicy z przewieszonymi przez ramię togami, obywatele z lampionami i hasłami: bronimy sędziów; wolne sądy – wolni obywatele; władza jest od rządzenia, a nie sądzenia itd.

Manifestacje zorganizowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Czarę goryczy przelały konsekwencje, jakie spotkały sędziego Pawła Juszczyszyna z Olsztyna, który ostatnio, wykonując wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości, poprosił Kancelarię Sejmu o udostępnienie list poparcia dla sędziów członków KRS.

Jako jeden z pierwszych głos zabrał Wojciech Hermeliński, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Patrząc na zebranych mówił jak bardzo się cieszy, że jest ich aż tylu. Odwoływał się też do słów premiera Mateusza Morawieckiego, który mówi dziś o komunistycznych sędziach.

– Tamta władza miała pewne granice, ta ich nie ma – skwitował sędzia Hermeliński.

Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, mówił z kolei o tym, jak ważne są takie postawy, jaką zaprezentował ostatnio sędzia Juszczyszyn.

– Nie przestraszycie nas – mówił Markiewicz, a tłum powtarzał jego słowa.

Głos zabrał również sędzia Juszczyszyn. – Wierzę, że prawda i uczciwość zwyciężą. Władza odchodzi. Warto być przyzwoitym. Jesteście silni, nawet nie wiecie jak bardzo – mówił do zebranych do niedawna nieznany sędzia.

Podczas spotkania odczytano apel Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów. Odnosi się ono z niepokojem do tego, co dzieje się w Polsce, i apeluje do władz o zaprzestanie łamania praworządności.

Sędziowie domagają się przywrócenia do orzekania Pawła Juszczyszyna, skasowania postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy orzekają nie po myśli władzy, rozwiązania Krajowej Rady Sądownictwa (nazywanej neo-KRS) i Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym. BdTXT - W - 8.15 J: Manifestacje odbyły się w 105 miastach Polski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA