fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Iustitia w sprawie wyroku TSUE

Jeżeli Sąd Najwyższy, kierując się wskazówkami TSUE, stwierdzi, że Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem niezależnym, może to oznaczać chaos prawny dla tysięcy obywateli - alarmuje Stowarzyszenie Sędziów "Iustitia".

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" wydał oświadczenie w sprawie wtorkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Jak w nim czytamy, w wypadku, gdyby Sąd Najwyższy uznał wadliwość powołania i funkcjonowania nowej Krajowej Rady Sądownictwa, niezbędne będzie podjęcie kroków w celu wybrania nowej KRS zgodnie z prawem unijnym.

Zapewnienie obywatelom skutecznej procedury wznowienia postępowań, to tylko część planu stworzonego przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". - Sędziowie są gotowi do działania i apelują do polityków o ułatwienia dla Polaków poszkodowanych aktywnością partyjnych prawników - zadeklarowano w oświadczeniu.

Dalej "Iustitia" wskazuje, że "Krajowa Rada Sądownictwa, w której 23 spośród 25 członków powołali politycy, może wg TSUE nie spełniać warunków niezależności od władzy politycznej". - Jeżeli Sąd Najwyższy, kierując się wskazówkami TSUE, stwierdzi, że nie jest ona organem niezależnym, może to oznaczać chaos prawny dla tysięcy obywateli polskich, gdyż przy udziale KRS powołano nie tylko sędziów Izby Dyscyplinarnej, ale również około 300 sędziów sądów powszechnych. Sędziowie ci od czasu powołania wydali tysiące wyroków. Ponad 70 000 postępowań może zostać uznanych za wadliwe - ostrzega stowarzyszenie.

- W obliczu wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej najważniejsze jest uchronienie obywateli przed katastrofą prawną - powiedział w reakcji na wyrok prof. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" - Kilkuset tysiącom Polaków grozi anulowanie ich wyroków oraz fundamentalne pozbawienie poczucia sprawiedliwości. Ci, którzy rozpętali ten chaos, powinni natychmiast go naprawić. My możemy pomóc, dlatego przedstawiamy konkretne propozycje.

Czytaj także:

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA