fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędziowie na bakier z prawem - lista zarzucanych im przestępstw coraz dłuższa

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Lista przestępstw, za które sędziowie tracą urząd, jest coraz dłuższa. Ale wydaleń jest niewiele.

Wydłuża się lista przestępstw zarzucanych sędziom. To już nie tylko wypadki drogowe czy jazda po pijanemu. W grę wchodzą oszustwa kapitałowe czy składanie fałszywych zeznań – wynika z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości, do których dotarła „Rzeczpospolita".

– Biorąc pod uwagę blisko 10-tysięczną rzeszę sędziów, zjawisko jest marginalne. Niestety, wykorzystywane przez rządzących do bezpardonowej walki – kwitują to sędziowie. Dodają, że podobnie jest w przypadku innych zawodów, np. lekarzy. Tyle że w tym przypadku nikt nie ocenia całej profesji przez pryzmat pojedynczych przypadków.

Sędziowie są jednak zgodni, że jeśli rzeczywiście sędzia okaże się winny, powinien odejść z urzędu i nie ma dla niego usprawiedliwienia. Tymczasem w praktyce zdarza się, że sędziego trzeba do tego zmusić. W ciągu 17 lat z zawodu wyrzucono 46 sędziów.

O sprawy karne sędziów zapytali ministra sprawiedliwości posłowie. Chcieli wiedzieć: ile było takich postępowań, jakie wyroki w nich zapadły i ilu sędziów straciło urząd.

– Warunkiem wszczęcia i prowadzenia postępowania karnego przeciwko sędziemu jest wydanie przez sąd dyscyplinarny uchwały zezwalającej na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej, czyli tzw. uchylenie immunitetu – odpowiada Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości. Dopiero po wydaniu takiej uchwały postępowanie karne toczy się na zasadach ogólnych i jest prowadzone przez prokuraturę. Kiedy sprawa kończy się aktem oskarżenia, trafia do sądu powszechnego.

Od 1 października 2001 r. do września 2018 r. minister sprawiedliwości został zawiadomiony o wydaniu 107 uchwał o zezwoleniu na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej – informuje wiceminister.

Lista zarzucanych sędziom przestępstw liczy ponad 30 pozycji. Znalazły się na niej m.in.: stosowanie przemocy, zniesławienie, rozbój, korupcja, pobicie funkcjonariusza, nadużycie funkcji, płatna protekcja, składanie fałszywych zeznań, poświadczenie nieprawdy, a nawet oszustwo kapitałowe i pranie brudnych pieniędzy.

Od 4 marca 2016 r. w Prokuraturze Krajowej utworzony został Wydział Spraw Wewnętrznych. Prowadzi on postępowania przygotowawcze w sprawach najpoważniejszych przestępstw popełnionych m.in. przez sędziów. Do tej pory skierował siedem aktów oskarżenia przeciwko sędziom. Na razie zakończyło się jedno postępowanie, i to umorzeniem. Chciał tego sam pokrzywdzony, jego szkoda została naprawiona, a strony się pojednały.

Specwydział przejął sprawy dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszerstwa intelektualnego, niszczenia dokumentów czy prania brudnych pieniędzy. BdTXT - W - 8.15 J: Wkrótce surowszych kar może przybyć. Powód? Zbigniew Ziobro powołał właśnie zespół do spraw czynności podejmowanych w postępowaniu dyscyplinarnym sędziów i asesorów. W jego skład weszli sędziowie z Krajowej Rady Sądownictwa i rzecznicy dyscyplinarni.

Po co ten zespół? Sędziowie nie mają wątpliwości: chodzi o ludzi, którzy wspomogą resort w ściganiu niepokornych sędziów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA