fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Rzecznik ściga sędzię z Zielonej Góry za nienależny dodatek funkcyjny

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, sędzia Michał Lasota wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko Dorocie K., sędziemu Sądu Okręgowego w Zielonej Górze.

Rzecznik zarzucił Dorocie K., że w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 19 kwietnia 2019 r. uchybiła godności urzędu. Mając świadomość powołania jej bez podstawy prawnej i przez nieuprawniony organ do pełnienia funkcji pełnomocnika w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu do spraw wdrożeń systemów informatycznych w zakresie wykonywania transkrypcji zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzeń sądowych oraz I linii wsparcia użytkowników systemów informatycznych e-protokół, wyraziła zgodę na przyznanie jej nienależnego dodatku funkcyjnego z tytułu pełnienia tej funkcji.

Jak podaje w komunikacie rzecznik dyscyplinarny, sędzia K. bezprawnie pobrała nienależny jej dodatek funkcyjny w łącznej kwocie 49 tys. złotych brutto. Naruszyła w ten sposób  wynikający z art. 82 § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych obowiązek postępowania zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim, w tym w szczególności obowiązek stania na straży prawa i kierowania się zasadami godności i  uczciwości w służbie i poza nią, to jest zachowań przynoszących ujmę godności sędziego i naruszających zasady etyki zawodowej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA