fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Maciej Taborowski o pytaniach do TSUE Igora Tulei i Ewy Maciejewskiej

Sędzia Igor Tuleya
Fotorzepa/Krzysztow Skłodowski
Komisja Europejska uważa, że pytania prejudycjalne zadane Trybunałowi Sprawiedliwości UE w Luksemburgu przez sędziego SO w Warszawie Igora Tuleyę oraz sędzię SO w łodzi Ewę Maciejewską są niedopuszczalne. Dotyczyły one tego, czy polscy sędziowie – wobec przeprowadzonych przez PiS zmian w prawie – mają szansę pozostać niezawiśli.

– Komisja Europejska stoi na stanowisku, że pytania są niedopuszczalne, ponieważ nie ma w nich elementu unijnego – wyjaśnił w poniedziałkowym programie #RZECZoPRAWIE dr Maciej Taborowski, zastępca rzecznika praw obywatelskich.

Wskazał, że RPO nie zgadza się z tym stanowiskiem Komisji.

– Uważamy, że wypowiedź Trybunału w tych dwóch sprawach będzie miała walor precedensowy – podkreślił Taborowski. – Nie da się podzielić statusu sędziego na dwie części: krajową i unijną.

W momencie, w którym ustawodawca powierzy sędziemu rozstrzyganie spraw z elementem unijnym, to jest ten moment, w którym art. 19 traktatu o Unii Europejskiej bierze pod klosz ten sąd i powinien być chroniony niezależnie od tego, czy orzeka w zakresie czy poza zakresem prawa unijnego – dodał dr Maciej Taborowski.

Czytaj także:

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA