fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Dariusz Mazur traci ważne stanowisko

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Prezes krakowskiego Sądu Okręgowego Dagmara Pawełczyk-Woicka odwołała sędziego Dariusza Mazura z funkcji Koordynatora ds. Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka w Sprawach Karnych. Zastąpi Przemysław Wypych, sędzia z "rejonu" delegowany do Sądu Okręgowego, który ma na koncie dyscyplinarkę - informuje portal Onet.pl.

Portal Onet.pl zwraca uwagę, że koordynator ds. międzynarodowych w sądzie okręgowym to osoba, która odpowiada za współpracę z sądami z całego świata, głównie w sprawach karnych. To skomplikowana tematyka, w której specjalizuje się niewielu sędziów - wśród nich Dariusz Mazur.

Sędzia jest wykładowcą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, gdzie nieprzerwanie od 2012 r. prowadzi zajęcia dla aplikantów sędziowskich z zakresu obrotu międzynarodowego i współpracy w sprawach karnych. Od ośmiu lat wykłada też w całej Europie w ramach programu "Linguistics", gdzie szkoli europejskich sędziów i prokuratorów z zakresu współpracy międzynarodowej w sprawach karnych, ochrony praw człowieka, a także prawa imigracyjnego i azylowego.

Onet.pl zauważa, iż sędzia Mazur to rzecznik Stowarzyszenia Sędziów "Themis", które aktywnie protestuje przeciwko zmianom w sądownictwie, jakie wprowadza PiS. Zasłynął głośnym już wystąpieniem wygłoszonym z ławki na sądowym korytarzu, gdy nowa prezes utrudniała sędziom - według ich oceny - wstęp do sali, w której miało się odbyć Zgromadzenie Sędziów.

Także Dariusz Mazur był jednym z przedstawicieli grupy krakowskich sędziów, którzy pozwali "Gazetę Polską", żądając od niej sprostowania słów, jakie wygłosił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym tej gazecie. Podczas rozprawy, sędzia Mazur skrytykował premiera, a kilka dni później zaczęły krążyć informacje, że wydział, którym kieruje, ma zostać zlikwidowany. Gdy o tę sprawę zaczęliśmy pytać w krakowskim sądzie oraz w Ministerstwie Sprawiedliwości - okazało się, że tymczasowo zmian jednak nie będzie.

Pod koniec czerwca podczas posiedzenia Kolegium SO w Krakowie prezes Pawełczyk-Woicka poinformowała sędziów, że zamierza odwołać Dariusza Mazura z funkcji koordynatora ds. międzynarodowych i praw człowieka. Na pytanie o powód miała stwierdzić, że "nie jest w stanie z sędzią Mazurem współpracować".

Spośród 10 sędziów głosujących na Kolegium, pięciu było przeciw tej decyzji, trzech się wstrzymało, a odwołanie sędziego Mazura z funkcji poparły dwie osoby.

Tego samego dnia prezes krakowskiego SO zdecydowała, że Dariusz Mazur straci stanowisko. Nowym koordynatorem ds. międzynarodowych w krakowskim "okręgu" zostanie Przemysław Wypych.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA