fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Rusza II Kongres Prawników Polskich w Poznaniu

Fotolia
Do stolicy Wielkopolski zapraszają wspólnie: Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych i Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Organizatorzy po ogromnym sukcesie poprzedniego kongresu w Katowicach postanowili kontynuować sprawdzoną formułę.

Zapraszają do rozmowy o obronie państwa prawa, niezawisłości sędziowskiej, proobywatelskich zmianach w kodeksie postępowania cywilnego oraz walce z mową nienawiści. Zapowiadają, że przedstawią pierwsze efekty pracy Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej, która powstała po I Kongresie Prawników Polskich.

Sobotnie spotkanie podzielono na trzy panele. W pierwszym pt. „Sądy i prokuratura w demokracji konstytucyjnej" tematami będą m.in postępowania dyscyplinarne, niezależne sądy i prokuratura, sto lat politycznego nadzoru nad sądami i walki o niezależne sądy oraz jak usuwać złych sędziów, a chronić odważnych.

Organizatorzy chcą przedstawić bilans zysków i strat z perspektywy obywatela i sędziego.

Panel drugi nosi tytuł „W obronie obywatela". W tym bloku mowa będzie o mediacji i jej szansach na usprawnienie sądów, zmianach w sądownictwie administracyjnym, tajemnicy zawodowej adwokatów i radców prawnych. Dyskutanci spróbują też odpowiedzieć na pytanie: dlaczego prawo zatrzymanego do obrońcy musi być obligatoryjne?

Panel trzeci nosi identyczny tytuł jak drugi, jest jego kontynuacją. Będzie poświęcony przeciwdziałaniu hejtowi, fake newsom oraz propozycjom zmian w kodeksie karnym dotyczącym mowy nienawiści.

Na spotkanie prawników nie zaproszono przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA