fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

TSUE podał datę kolejnej rozprawy ws. praworządności w Polsce

Adobe Stock
9 czerwca odbędzie się w Trybunale Sprawiedliwości UE kolejna rozprawa dotycząca praworządności w Polsce. Dotyczy pytań prejudycjalnych, zadanych przez Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie odwoływania się od uchwał nowej KRS przez osoby negatywnie zaopiniowane w procedurze wyłaniania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego.

O wyznaczeniu terminu rozprawy poinformowała TVN24. Chodzi o pytania NSA zadane  jeszcze w sierpniu 2018 roku. NSA pytał TSUE, czy "dochodzi do naruszenia zasady państwa prawnego oraz prawa do (...) skutecznej ochrony sądowej", gdy de facto nie ma możliwości rozpatrzenia odwołań od uchwał KRS w sytuacji niezaskarżenia postępowania przez wszystkich uczestników postępowania kwalifikacyjnego, "wśród których jest również kandydat niezainteresowany" zaskarżeniem, czyli ten, który uzyskał rekomendację KRS. Taka konstrukcja, zdaniem NSA, w rezultacie "niweczy skuteczność środka zaskarżenia oraz możliwość przeprowadzenia przez właściwy sąd rzeczywistej kontroli przebiegu wymienionego postępowania kwalifikacyjnego".

W nowelizacji przepisów dotyczących tych kwestii uchwalonej latem 2018 r. przewidziano m.in., że uchwała przedstawiająca prezydentowi kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego staje się prawomocna, jeżeli nie zaskarżyli jej wszyscy uczestnicy postępowania.

Czytaj też:

Kolejne pytania prejudycjalne Naczelnego Sądu Administracyjnego

NSA pyta TSUE ws. wyborów do Sądu Najwyższego

NSA wskazał także w pytania do TSUE, że  w sytuacji, gdy skład KRS - mającej stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów - przed którą "toczy się postępowanie w przedmiocie dotyczącym pełnienia urzędu sędziego SN jest kreowany w ten sposób, że przedstawiciele władzy sądowniczej w tym organie wybierani są przez władzę ustawodawczą", może dochodzić do naruszenia zasad państwa prawnego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA