Senacka debata w sprawie ustawy kagańcowej

Emocje, pokrzykiwania, sprostowania – tak wyglądała w środę debata nad zmianami w ustawach sędziowskich.

Aktualizacja: 16.01.2020 06:03 Publikacja: 15.01.2020 21:01

Senacka debata w sprawie ustawy kagańcowej

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

– Priorytetem sędziów w Polsce jest interes korporacji –wykrzykiwał w środę z mównicy w Senacie Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Przyjechał na Wiejską, by osobiście bronić zmian w ustawie sędziowskiej nazywanej przez środowisko represyjną lub kagańcową. Ziobro przekonywał, że od 1989 r. kolejne rządy nieudolnie reformowały wymiar sprawiedliwości w Polsce.

Wróciła wiertarka

– Sądy i sędziowie zbierają ?więcej ocen negatywnych niż pozytywnych w badaniach opinii publicznej. Media informują o licznych jak na ludzi o nieskazitelnych charakterach aferach korupcyjnych, pijanych sędziach w gmachach sądów i pijanych sędziach za kierownicą, sędziach-sprawcach przestępstw pospolitych, złodziejach – grzmiał minister. Wróciły stare zarzuty o kradzieży wiertarki. To wystąpienie wywołało burzę. Potrzebna była przerwa.

Stanowisko MS, które zaprezentował minister, było zwieńczeniem wielogodzinnego posiedzenia Senatu, który pracował nad tą ustawą.

Czytaj także: Są szanse na porozumienie ws. praworządności w Polsce?

Jak zapowiedział na początku Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, połączone komisje poparły wniosek o odrzucenie nowelizacji w całości. Potem ustawa powróci do Sejmu, który może decyzję Senatu odrzucić. Zgłoszono też wniosek mniejszości (PiS): o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Ponad sześć godzin kolejnej dyskusji w żaden sposób nie obniżyło emocji, jakie towarzyszą ustawie.

Przez kilka godzin zadawano pytania dotyczące nowelizacji ustaw sądowych oraz zagrożeń, jakie niosą.

Zdaniem wicemarszałek Senatu Gabrieli Morawskiej- Staneckiej (Lewica) nowela drastycznie obniży poziom sądowej ochrony praw jednostki, ustawa jest sprzeczna ze zobowiązaniami Polski wobec UE i godzi w ochronę gwarantowaną przez europejską konwencję praw człowieka. Kwestionuje tym uczestnictwo Polski w wymiarze prawnym UE i Rady Europy – zaznaczyła senator.

Uzasadniając wniosek komisji, mówiła, że skutki wejścia ustawy w życie będą dla Polski dotkliwe.

Marek Pęk (PiS), przedstawiając wniosek mniejszości o przyjęcie noweli bez poprawek, podkreślał, że ta ustawa jest wręcz konieczna. Odniósł się też do prac komisji nad nowelizacją. Jego zdaniem było mało merytorycznej dyskusji senatorów, a „głównymi aktorami" byli eksperci i prawnicy mówiący na „bardzo wysokim poziomie ogólności".

Senator Pęk przekonywał, że jeśli chodzi o obronę imperium władzy sądowniczej, prawnicy występują w sposób, który nie daje miejsca na żadną dyskusję.

– Te sprawy nie są takie jednoznaczne i to wykazała również ta komisja, przede wszystkim przedstawiciele rządu – podkreślał Pęk.

Marszałek i prezydent

Niemal w tym samym czasie (tuż przed 17) zakończyło się spotkanie w cztery oczy marszałka Senatu z prezydentem w Pałacu Prezydenckim. Miało być poświęcone noweli ustaw sędziowskich. Trwało niecałą godzinę. O spotkanie zaapelował w sobotę marszałek Grodzki.

Nieprawdziwe informacje i niepokój

- Nowe regulacje wynikają z troski o porządek prawny, praworządność w państwie i działanie zgodnie z Konstytucją RP.

- Projekt jest odpowiedzią na coraz częstsze podawanie w wątpliwość apolityczności sędziów w Polsce w swoim orzecznictwie. - Ustawa wprowadza dodatkowe narzędzia, by wzmocnić apolityczność, bezstronność i niezawisłość sędziów. - Zmiany dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej nie odbiegają od standardów w innych państwach – Niemczech, Francji.

- Dzięki ustawie ma ulec usprawnieniu praca sądów, sędziowie będą apolityczni, a wymiar sprawiedliwości transparentny, status sędziów nie będzie podważany, to instytucja nieznana polskiemu prawu.

– Priorytetem sędziów w Polsce jest interes korporacji –wykrzykiwał w środę z mównicy w Senacie Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. Przyjechał na Wiejską, by osobiście bronić zmian w ustawie sędziowskiej nazywanej przez środowisko represyjną lub kagańcową. Ziobro przekonywał, że od 1989 r. kolejne rządy nieudolnie reformowały wymiar sprawiedliwości w Polsce.

Wróciła wiertarka

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe