fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

TK ws. artykułu na stronie Wyborcza.pl

Fotorzepa, Jerzy dudek
Treść artykułu stanowi manipulację danych przekazanych redakcji w ramach dostępu do informacji publicznej przez Biuro Trybunału – czytamy w komunikacie Trybunału Konstytucyjnego.

W czwartek na łamach portalu Wyborcza.pl ukazał się artykuł „Prezes Przyłębska nielegalna? Złamała przepisy, które uchwalił PiS".

Zdaniem portalu przedstawiając kandydatury na prezesa Trybunału Konstytucyjnego prezydentowi, p.o. prezesa Julia Przyłębska naruszyła przepisy uchwalone przez PiS.

Chodzi o art. 21 ust. 7 ustawy „wprowadzającej", który mówi, że kandydatów prezydentowi „Zgromadzenie Ogólne przedstawia w formie uchwały". Ale takiej uchwały Zgromadzenie nie przyjęło.

Wśród dokumentów, które Wyborcza.pl otrzymała z Trybunału, jest dokument zatytułowany „Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK z 20 grudnia w sprawie przedstawienia kandydatów na prezesa TK Prezydentowi RP", ale jak zwraca uwagę portal, podpisana jest pod nim tylko Julia Przyłębska. Z informacji portalu wynika, że jedyne głosowanie, które się odbyło, to głosowanie nad samymi kandydaturami.

– Powinny być dwa głosowania. Nie można potraktować głosowania nad kandydatami jako równoznacznego z przyjęciem uchwały o przedstawieniu ich prezydentowi – powiedział Wyborczej.pl konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski. – Jeśli takiego odrębnego głosowania nie było, to złamano tryb wyboru kandydatów określony w ustawie „wprowadzającej".

Szybko na tę publikację zareagował Trybunał Konstytucyjny, który przekonuje, że teść artykułu stanowi manipulację danych przekazanych redakcji w ramach dostępu do informacji publicznej przez Biuro Trybunału.

- Podejmując próbę dyskredytacji Prezesa TK, autorka dla uzasadnienia swoich tez przywołuje rozwiązania zawarte w przepisach, które nie weszły w życie w dniu przeprowadzania wyboru kandydatów na Prezesa TK. Pomija natomiast faktyczne podstawy prawne służące zwołaniu Zgromadzenia Ogólnego i przeprowadzeniu wyboru kandydatów, a także określające procedurę przyjęcia uchwały i jej wymogi formalne – czytamy w komunikacie TK.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA